OWIŃSKA – atrakcje wokół Poznania

Owińska - stawy

Owińska znajdują się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Poznania. Jest to niewielka wieś w Gminie Czerwonak. Wydawałoby się, że to miejscowość z pozoru nieciekawa. Dlatego też pewnie przez wielu mijana jest w drodze do kolejnej atrakcji, którą jest Puszcza Zielonka. Warto jednak zatrzymać się tam choć na chwilę, gdyż jest tam kilka ciekawych atrakcji. Uwagę przykuwa nie tylko pałacyk mijany przy głównej drodze (ul. Poznańska). Są tam także idealne tereny zielone, gdzie można pospacerować, a nawet urządzić piknik czy grila w specjalnie przygotowanych do tego stanowiskach.

Owińska - przepiękny klasycystyczny pałacyk z 1804 r.
Owińska – przepiękny klasycystyczny pałacyk z 1804 r.
Owińska - widok na pałac od strony stawu i drogi.
Owińska – widok na pałac od strony stawu i ul. Poznańskiej
Widok na stawy za ul. Plażową w Owińskach.
Widok na stawy za ul. Plażową w Owińskach.
Owińska - na jednym ze stawów są wyciągi wakeboardowe umożliwiające naukę wake'a (coś zblizonego do nart wodnych - tyle, że zamiast nart jest deska). Wczesna wiosna 2020 r.
Owińska – na jednym ze stawów są wyciągi wakeboardowe umożliwiające naukę wake’a (coś zbliżonego do nart wodnych – tyle, że zamiast nart jest deska). Wczesna wiosna 2020 r.
Owińska – pałac i jego historia

Pałac w Owińskach powstał w latach 1804-1806, początkowo na prywatne potrzeby niemieckiej rodziny von Treskow (zbudowany dla Ottona Treskow – szlachcica, który w 1836 roku ożenił się z  chłopką Józefą Koperską z Ocieszyna). Pałac otoczony jest parkiem, a od frontu znajduje się przed nim staw. Wejście do parku możliwe jest jedną z dwóch klasycystycznych bram zlokalizowanych po obu stronach stawu. Od tyłu wejście ozdabia altanka, niestety w ruinie. Pałac był w rękach rodziny do czasów wojennych. Po II wojnie światowej była tam szkoła i przedszkole. Skutki tego widać we wnętrzach – wymalowanych farbą olejną. Później był w rękach prywatnych. Pałac aktualnie nie nadaje się do zwiedzania. Jest to obiekt przeznaczony do remontu, którego właścicielem została ostatecznie Gmina Czerwonak.

Klasycystyczny pałac z 1804 roku, obiekt rodziny von Treskow, widok z przodu, Owińska 2020 r.
Klasycystyczny pałac z 1804 roku, obiekt rodziny von Treskow, widok z przodu, Owińska 2020 r.
Stawy w Owińskach.
Stawy w Owińskach.
Tuż za jedną z klasycystycznych bram, mostek na rzeczce wpadającej do stawu.
Tuż za jedną z klasycystycznych bram, mostek na rzeczce wpadającej do stawu.
Pałacowy park i stawy

Dookoła pałacu znajduje się park z kilkoma pomnikami przyrody, jego największa część rozciąga się za budynkiem. Niestety park jest dosyć mały i ciemny. Jednak zachęcam, by zrobić sobie tam mały spacer, chociażby dlatego, by dostać się na drugą część miasteczka. Wystarczy przejść do końca ul. Poprzecznej , minąć opuszczony Szpital Psychiatryczny, by być w okolicach dworca. Następnie wystarczy udać się w kierunku ul. Plażowej, gdyż to właśnie tam znajdują się jeziorka, które są kolejną atrakcją. Dodatkowo na końcu ul. Plażowej jest parking, więc można tam też podjechać autem.

Park pałacowy, Owińska 2020 r.
Park pałacowy, Owińska 2020 r.
Owińska tuż obok ośrodka WakeSport.
Owińska tuż obok ośrodka WakeSport.

Wiosna 2020 r.

Idealne miejsce na spacer

Owińska to idealne miejsce na spacer wśród zieleni. Jest tam zdecydowanie mniej osób niż w poznańskich lasach. W Owińskach, za ulicą Plażową znajduje się kompleks rekreacyjny i leśny. Ten pierwszy to jeziorko z plażą i możliwością nauki sportu przypominającego narty wodne – wake’a. WakeSport to ośrodek udostępniający wyciągi umieszczone nad zbiornikiem i umożliwiające pływanie na desce. Znajduje się on juz na pierwszym zbiorniku. Z kolei plaża i kąpielisko – Akwen Tropikana są za nim. Warto jednak iść jeszcze prosto i przejść się pomiędzy stawami i jeziorkami. Te ostanie tworzą zatoczki w zalesionym terenie, dzięki czemu powstają super zaułki na spacer czy piknik.

Leśne klimaty

Tuż za stawami znajdziecie miejsce idealne na odpoczynek i piknik. Są tam przygotowane drewniane stoły i ławki, gdzie można zorganizować sobie małą przerwę. Warto najpierw przejść się wokół całego kompleksu, by na końcu zrobić sobie zasłużoną ucztę.

Owińska 2020 r.

Kompleks klasztorny dawnego zakonu Cystersów

Wracając na ul. Poznańską warto jeszcze przejść się na jej drugą stronę, by zobaczyć dawny klasztor cysterski. To aktualnie kościół parafialny, do którego można zajrzeć, jeśli akurat będzie otwarty. Za nim znajduje się Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych. Wspominam o tym, ponieważ znalazłam informację, że na terenie ośrodka mieści się Park Orientacji Przestrzennej, który udostępniany jest także turystom. Wspomniany park to ogromny plac zabaw z wieloma trampolinami i miejscami do wspinaczki. Raj dla dzieciaków. Otwarty jest dla zwiedzających w tygodniu od 9:00-11:00, a w soboty od 10:00-14:00. W niedziele jest nieczynny.

Owińska - przepiękny klasycystyczny pałacyk z 1804 r.
Dąb Bartek

Idąc dalej, za klasztor i Park Orientacji Przestrzennej prowadzi nas polna droga (ul. Cysterska), obok której wyrasta ogromny dąb. Jest to Dąb Bartek. Jego szacowany wiek wynosi ok. 600 lat. Jest on zatem nieco młodszy od swoich kolegów z Rogalina (dębów, które można zobaczyć jadąc zwiedzać Pałac w Rogalinie), ale nadal jest to jeden ze starszych okazów w Polsce. Pamiętajcie jednak, że najstarszy dąb w Polsce (także Bartek) znajduje się w województwie Świętokrzyskim.

Owińska - przepiękny klasycystyczny pałacyk z 1804 r.

Inne Atrakcje

Okazuje się, że stawy są także miejscem połowu ryb. Przy wejściu znajduje się tablica informacyjna, jakie gatunki ryb żyją w tamtejszych zbiornikach.

Puszcza Zielonka

Atrakcje w Owińskach nie zajmą wam wiele czasu. Jeśli macie wolny cały dzień, to możecie także odwiedzić Puszczę Zielonkę. Jest to Park Krajobrazowy na północ od Poznania obejmujący m. in. gminę Czerwonak. Na jego terenie znajduje się Góra Św. Anny zwana Dziewiczą Górą. Jadąc z Poznania znajduje się ona jeszcze przed Owińskami, jednak trzeba odbić na Kicin. Na szczycie Dziewiczej Góry jest wieża widokowa podobna do tej na szczycie Wielkie Sowy (Góry Sowie). To także świene miejsce na leniwe popołudnie (jednak w weekendy może być oblegane).

Śnieżycowy Jar

Kilkanaście kilometrów na północ od Owińsk, w pobliżu miejscowości Starczanowo, znajduje się Rezerwat Śnieżycowy Jar. Jest to fragment lasu, który objęty jest ochroną ze względu na połacie rosnących tam śnieżyc. Kwiatków przypominających konwalie. By je bezpiecznie zwiedzać, powstała nawet kładka, która umożliwia leśne spacery także osobom niepełnosprawnym. Najlepiej wybrać się w te okolice na przełomie lutego i marca. Wtedy pojawiają się kwiaty. Pamiętajcie jednak, że rezerwat zwiedzać można wyłącznie w weekendy, gdyż w całości mieści się on na terenie poligonu wojskowego Biedrusko, gdzie w dni robocze trwają ćwiczenia wojskowe.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...