ŚCIEŻKA W OBŁOKACH w Dolnej Moravie

Ścieżka w Obłokach

Jeśli przy okazji pobytu w górach na Dolnym Śląsku macie ochotę zobaczyć coś jeszcze, chcecie rozrywki, ale niekoniecznie lubicie zwiedzanie, to mam coś dla was. Ścieżka w Obłokach to atrakcja zdecydowanie dla osób lubiących przyrodę, sport i niestety, ale tylko dla tych, niebojących się wysokości. Ścieżka w Obłokach to klasyczny sky walk, czyli rozbudowana platforma widokowa w Dolnej Moriavie, czyli u czeskich sąsiadów. Dzięki niej znajdujecie się ponad koronami drzew i macie widok na całą dolinę.

Ścieżka w Obłokach

ŚCIEŻKA W OBŁOKACH – dojazd i lokalizacja

Tak jak wspominałam, Ścieżka leży po czeskiej stronie granicy. Należy na mapie wpisać ośrodek Relax & Sport Dolni Morava. Jego dokładny adres to Velká Morava 58, 561 69 Dolní Morava, Czechy.  Jadąc przez Lądek Zdrój lub od Stroni Śląskich granicę przekracza się od północy. Tuż przed granicą mija się drewnianą chatę w Nowej  Morawie (jeszcze po stronie polskiej), a dalej mija się Staré Město pod Sněžníkem, Małą Morawę i jest się na miejscu. Wybierając trasę od południa można tam dojechać przez czeską miejscowość Králíky i Małą Morawę.

Ścieka w Obłokach, drewniana chata w Dolnej Morawie, tuż przed czeską granicą.
Ścieka w Obłokach, drewniana chata w Dolnej Morawie, tuż przed granicą.
KOLEJKA LINOWA i CENNIK

Myśleliście, że po przyjeździe, zostawiacie auto na parkingu i od razu wchodzicie na Ścieżkę? Okazuje się, że to nie jest takie proste. By znaleźć się na wysokości 1116 m.n.p.m., na której jest sky walk, musicie dość tam pieszo lub wjechać kolejką linową. Wjazd kolejką to blisko 400 metrów przewyższenia, trwa on kilka minut (5-10).  Można ze sobą przewozić rower lub wózek dziecięcy. Cennik jest niestety po czesku, ale aktualnie wstęp bez kolejki linowej kosztuje 170/250 CZK (28/40 zł). Wstęp i wjazd w jedną stronę 290/390 CZK (48/65 zł). Z kolei wjazd w obie strony i wstęp to koszt 370/490 CZK (62/82 zł). Jest to aktualny cennik na sezon letni 2020 r.Ścieżka w Obłokach

WEJŚCIE NA PODEST – szlaki piesze

Także, jak widać, rozrywka ta nie jest super tania, ale jak pisałam, można nieco zaoszczędzić, wybierając opcję bez kolejki linowej. To nie jest wysoki szczyt, więc wdrapanie się tam będzie miłą wycieczką, zwłaszcza w sezonie letnim. Dostępnych jest 5 tras, które umożliwiają pieszo lub rowerem dostanie się pod wieżę. Najdłuższe trasy to 12 i 16 km, ale są też takie na 2 do 4 km. Na stronie są mapki do pobrania, więc nikt na szlaku nie powinien się zgubić.Panorama z wieży widokowej.

Atrakcje na szlakach

Wybierając opcję pieszą, podczas wędrówki można odpocząć w kilku mijanych punktach. Jednym z nich jest restauracja Skałka znajdująca się tuż pod Ścieżką. Wędrowcy po drodze mijają także Chatę Slaměnka z restauracją i tarasem. W jej pobliżu jest także plac zabaw i atrakcje dla dzieci.Ścieżka w Obłokach, Czechy.

Widoki i wrażenia

Ja byłam tam zimą, co widać po zdjęciach. Nadal jednak nie uważam, że był to zły wybór. Chociaż wiało przeokrutnie (niestety na tej wysokości to norma), udało mi się co nieco zobaczyć. Piszę co nieco, gdyż w sezonie zimowym częściej zdarzają się tam chmury, mgły. Na szczęście były momenty, kiedy się przejaśniło i mogłam podziwiać dolinę rzeki Moravy. Przy lepszej pogodzie widać cały Masyw Śnieżnika, pasmo Jesioników,  Suchý vrch i Karkonosze.

Ścieżka w Obłokach, widok na dolinę rzeki Moriavi.

Ścieżka w obłokach – dodatkowe atrakcje

Sky Walk to nie tylko widoki, chociaż właśnie one mnie zawsze kuszą najbardziej. Tutaj można jeszcze skorzystać z dość ekstremalnych przygód. Jedną z atrakcji jest 100 metrowa zjeżdżalnia umieszczona w górnej części wieży widokowej. Jest to opcja dla leniuszków, którym nie chce się schodzić i tych, dla których wysokość, to za mało. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji na podłodze zamontowana jest siatka, po której można chodzić. Kropla (bo tak się nazywa i taki ma kształt) umożliwia oglądanie lasu z wysokości. Pomiędzy kondygnacjami można także poruszać się rękawem, czyli gęstą siecią, która jest sporą atrakcją głównie dla dzieci.Ścieżka w Obłokach

Podobne obiekty

Jeśli lubicie tego typu atrakcje sprawdźcie także słowacki Sky Walk. Jest to tatrzańska Ścieżka w Koronach Drzew. Sprawdźcie też, czy w swoich okolicach nie macie podobnych ścieżek. Ja ostatnio odkryłam podobny obiekt w Poznaniu. Oczywiście na znacznie mniejszą skalę. Drewniana ścieżka w koronach drzew w lasku za Jeziorem Maltańskim jest miłym dodatki do spaceru czy wycieczki rowerowej.

Ścieżka w Obłokach
Ścieżka w Obłokach

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...