ZŁOTY JAR – Złoty Stok

Złoty Jar

Będąc w Złotym Stoku lub wędrując po Górach Złotych koniecznie zajrzyjcie do przepięknego pensjonatu położonego u podnóża gór. Schodząc szlakiem czerwonym z Jawornika Wielkiego dosłownie wejdziecie na podwórko przepięknego i historycznego budynku. To właśnie pensjonat Złoty Jar. Ma on blisko 100 lat i aktualnie pełni funkcję hotelowo-restauracyjną. Jednak nie jest to zwykły hotel czy schronisko. To klimatyczne miejsce, w którym warto się zatrzymać lub chociaż odpocząć po wędrówce i zjeść przepyszny obiad (mają świetną kuchnię).

Historia okolicy

Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje okolica słynęła z wydobycia złota. W XVI wieku działały na tym terenie kopalnie i huty przerabiające drogocenny kruszec. W XIX w. miejsce stało się bardziej turystyczne. Ludzie przyjeżdzali zwiedzać tam dawne kopalnie i dolinę, w której w 1884 roku zbudowano gospodę. Do rozwoju turystyki i popularności tego miejsca przyczyniła się kolej. Powstało połączenia z Ząbkowicami Śląskimi. Restauracja zaczęła pękać w szwach i myślano nad jej rozbudową.Pensjonat Złoty JarZłoty Jar

Pensjonat Złoty Jar – historia

Projekt rozbudowy gospody był już właściwie stworzony, jednak plany pokrzyżował wybuch I wojny światowej. Jak również powódź, która odcięła dolinę i zniszczyła most. Historia pensjonatu zaczęła się zatem dopiero w 1925 roku, kiedy rozpoczęto przebudowę restauracji i budowę współczesnego Złotego Jaru. Otwarcie było rok później, a pierwszym gospodarzem był Otto Kürzel. Po II wojnie światowej ośrodek nie był już tak popularny. W latach 60-tych organizowano tam kolonie dla dzieci pracowników Stoczni. Organizowano je w ramach wymiany między zakładami nadmorskimi, a górskimi. Później w okolicy otwarto kamieniołom, co dodatkowo zmniejszyło zainteresowanie terenem. Co ciekawe dzisiaj jest to atrakcja. Po kamieniołomie zostały ogromne ściany, a nad nimi rozpięta jest tyrolka. Pensjonat po 2000 roku przeszedł znaczący remont, a od 2015 r. jest w rękach aktualnych właścicieli.

Pensjonat aktualnie

Dzisiaj to miejsce słynące z rustykalnych ślubów. Przepiękne wnętrza i dodatkowy budynek przy obiekcie pozwalają na organizację klimatycznych, sielskich wesel oraz plenerowych ślubów. Dodatkowo baza noclegowa, jak i spory teren dookoła sprawiają, że pensjonat jest ślubnym potentatem. Można jednak wybrać się tam także na weekend lub po prostu wpaść po drodze ze szlaku. Złoty Jar ma przepyszną kuchnię, także z menu wegetariańskim i wegańskim. Zatem dla każdego coś pysznego.Złoty Jar - wnętrza

Co robić w okolicy?

Jeśli zastanawiacie się, co robić w okolicy, to opcji jest kilka. Można pozwiedzać miejscowości, które są dookoła, jak i sam Złoty Stok ze słynną kopalnią. Jest to atrakcja turystyczna, którą wybiera wiele osób. Ja w kopalni jeszcze nie byłam, ale okolicę bardzo polecam.Byłam tam zimą i zwiedzałam sąsiednie miejscowości, Lądek-Zdrój atrakcje opisałam w osobnym tekście. Nie zapominajcie, że Złoty Jar położony jest w górach. Jeśli zatem nie macie ochoty jeździć po okolicy, to pospacerujcie sobie po szlakach. Góry są przyjemne i piękne.

Góry w okolicy

Najlepiej zdecydować się na Góry Złote są najbliżej. Możecie zatrzymać się na rynku w Złotym Stoku (parking bezpłatny) i udać się na Jawornik Wielki, a w drodze powrotnej odwiedzić pensjonat. Można także wybrać się na Borówkową. Z kolei Ci bardziej leniwi mogą podjechać na Czarną Górę i wjechać na nią wyciągiem. Czarna Góra to znany kurort narciarski, który oferuje atrakcje przez cały rok, nie tylko w sezonie zimowym. Można także zdobyć szczyt Gór Złoty do KGP, czyli Kowadło lub wybrać okoliczne ścieżki. Pamiętajcie, że najwyższe szczyty to Smrek Trójkrajny 1117 m, Kowadło 989 m, Pasieczna 928 m, Borówkowa 900 m, a przez same Góry Złote przebiega Główny Szlak Sudecki. Także nudy na pewno nie będzie.

Pensjonat Złoty Jar

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...