CZARNOBYL wycieczka na długi weekend

Już niedługo majówka, a wraz z nią wiele propozycji na wiosenne wypady. Jeśli jeszcze nie macie planów lub zastanawiacie się nad innymi długimi weekendami, to polecam wam majówkę w Czarnobylu i Prypeci. Będzie to wycieczka może dość ekstremalna, ale na pewno niezapomniana.

CZARNOBYL – gdzie to jest?

Wyjazd do Czarnobyla będzie wycieczką na Ukrainę, gdyż jest to miasto w północno-centralnej części tego kraju. Jest ono lokalizowane nad rzeką Prypeć. Jest to ok. 140 km na północ od Kijowa, tuż przy granicy z Białorusią. Czarnobyl i Prypeć to dwa osobne miasta. Są oddalone od siebie o 20 km. Chociaż warto wiedzieć, że elektrownia nie znajdowała się w samym Czarnobylu, była oddalona ok. 15 km od Czarnobyla, czyli znajdowała się bliżej Prypeci (zaledwie 3-4 km od miasta). Ciężko wyskoczyć sobie tak po prostu, by zwiedzać Czarnobyl i przy okazji zobaczyć Prypeć. Nie jest to łatwe nie tylko ze względów logistycznych, ale również prawnych.

Czarnobyl wycieczka, zwiedzanie. Pomnik Likwidatorów i Czwarty Reaktor w tle.
Czarnobyl, Pomnik Likwidatorów i Czwarty Reaktor w tle (jeszcze bez sarkofagu), maj 2016 r.
Czarnobyl wycieczka - zwiedzanie opuszczonej strefy wokół anteny Oko Moskwy.
Zwiedzanie opuszczonej strefy wokół anteny-radaru o nazwie Oko Moskwy.
Oko Moskwy, czyli DUGA radar zagłuszający sygnały innych odbiorników. Słyszalny w wielu krajach Europy.
Oko Moskwy, czyli DUGA radar zagłuszający sygnały innych odbiorników. Słyszalny w wielu krajach Europy.

CZARNOBYL STREFA WYKLUCZENIA (PROMIENIOWANIA)

Cały teren, który został skażony po wybuchu elektrowni jądrowej jest aktualnie wydzielony, a wjazdy do zony są kontrolowane. Bez pozwolenia bardzo trudno jest dostać się tam własnym samochodem. Bez „znajomości” jest to praktycznie niemożliwe. Teren jest ogrodzony, a przy bramkach są punkty kontrolne, gdzie stoją strażnicy, którzy sprawdzają dokumenty i pozwolenia.

Opuszczone budynki mieszkalne w mieście Prypeć.
Opuszczone budynki mieszkalne w mieście Prypeć.
CZARNOBYL WYCIECZKA – wjazd, wymagane dokumenty

By móc wejść na teren całej strefy obejmującej Czarnobyl, Prypeć, Czerwony Las i Oko Moskwy należy mieć pozwolenie i przewodnika. Można wtedy zwiedzać poruszając się własnym autem lub skorzystać z wycieczki busem. Nie słyszałam, by komukolwiek udało się wjechać do strefy bez pozwolenia czy znajomości. Zwykła łapówka moim zdaniem nie przejdzie, więc szkoda ryzykować.

CZARNOBYL WYCIECZKA

Istnieją polskie i ukraińskie biura oferujące wyjazdy do zony. Polskie wycieczki do Czarnobyla zwykle zapewniają również dojazd na Ukrainę. Jest to idealna opcja dla niezmotoryzowanych. Ja korzystałam z biura Alienta Tours z wyjazdem z Warszawy i byłam bardzo zadowolona. Można próbować zwiedzać strefę nielegalnie. Jednak wydaje mi się, że trzeba i tak mieć kogoś, kto po pierwsze wpuści nas do strefy, a po drugie oprowadzi po niej. Przewodnik zna mapę miejsc, które warto zobaczyć, wie, jak do nich się dostać, a także, gdzie spokojnie można robić przystanki. Sporo miejsc jest zarośniętych i znajduje się w niezłych chaszczach. Część budynków jest też tak zdemolowana, że nie do wszystkich da się wejść.

Nawet w części miejskiej są tak zarośnięte uliczki.
Nawet w części miejskiej są tak zarośnięte uliczki.
Prypeć, osiedle mieszkalne.
Prypeć, osiedle mieszkalne.
Jedno z opuszczonych mieszkań w Prypeci.
Jedno z opuszczonych mieszkań w Prypeci.
Metalowe pojazdy, przedmioty wykazują większe napromieniowanie w licznikach Geigera.
Metalowe pojazdy, przedmioty wykazują większe napromieniowanie w licznikach Geigera.

PRYPEĆ – co zobaczyć?

Wszyscy kojarzą Czarnobyl ze względu na elektrownię, jednak najbardziej spektakularne miejsca można zobaczyć w Prypeci. Było to blisko 50-tysięczne miasto zbudowane dla pracowników elektrowni. Całkowicie wysiedlone po wybuchu z 26.04.1986 r. To właśnie tam znajduje się znak rozpoznawczy Czarnobyla – diabelski młyn. Są tam również opuszczone, bloki, przedszkola, szkoły, dom kultury, basen. Wszystko robi mega wrażenie. Niestety widać, że przez dziesiątki lat zostało mocno rozkradzione i zdemolowane. Podobno radioaktywny złom był sprzedawany jeszcze przez wiele lat po wybuchu.

Znak na wjeździe do Prypeci.
Znak na wjeździe do Prypeci.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Sama obecność w strefie może być w pełni nieszkodliwa, jednak by tak się stało, należy przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa. Są bowiem miejsca, gdzie promieniowanie jest bardzo wysokie i liczniki Geigera wariują. Tak samo jest wiele miejsc, gdzie skala nie odbiega od innych dużych miast w Polsce. Mimo wszystko lepiej nie dotykać przedmiotów metalowych, które są najbardziej napromieniowane. Nie wolno nic jeść, pić ani mieć kontaktu ze zwierzętami, które mieszkają w strefie. Wbrew pozorom przez lata nieobecności człowieka na tych terenach żyją lisy i inne dzikie stworzenia. Zaleca się także mieć długi rękaw. Warto także wiedzieć, że zakaz jedzenia i picia dotyczy owoców leśnych np. jagód, wody z rzeki itp. Nic złego się nie stanie, gdy na całodzienną wyprawę weźmiesz kanapki i wodę. Lepiej jednak jeść je w aucie czy busie niż w Czerwonym lesie – najbardziej napromieniowanym miejscu.

Licznik Geigera.
Licznik Geigera.
Zapasowe maski przeciwpożarowe. Szkoła w Prypeci.
Zapasowe maski przeciwpożarowe. Szkoła w Prypeci.
Prominiowanie wokół rzeki Prypeć, dość niskie. W tle elektrownia.
Prominiowanie wokół rzeki Prypeć, dość niskie. W tle elektrownia.
PRACOWNICY STREFY

Nie wszyscy wiedzą, że w strefie, dokładnie w Czarnobylu, mieszka nadal ok. 2 000 osób. Są to głownie pracownicy naukowi, pracownicy elektrowni czy ludzie obsługujący lokalne punkty związane z gastronomią. Jest tam restauracja i sklep, gdzie kupisz drobiazgi. Pracownicy przebywają tam przez pełne dwa tygodnie, a następnie mają dłuższą przerwę lub zmieniają się co 4 dni. To miasto nadal „trochę” żyje w przeciwieństwie do Prypeci. Czarnobyl był znacznie od niej mniejszy, liczył zaledwie 10-15 tysięcy mieszkańców, dlatego jego zabudowa znacznie odbiega od nowoczesnej Prypeci. Są tam wiejskie chaty, na których jeszcze widać strzechę.

Czarnobyl wycieczka, zwiedzanie, znak na wjeździe do miasta.
Czarnobyl, znak na wjeździe do miasta.
Czarnobyl Muzeum zniszczonych wsi i miasteczek.
Czarnobyl Muzeum zniszczonych wsi i miasteczek.
Czarnobyl zwiedzanie - Most na rzece Prypeć, tuż obok elektrowni, Czarnobyl.
Most na rzece Prypeć, tuż obok elektrowni, Czarnobyl. To tam można spotkać kilkumetrowe ryby.
Czarnobyl wycieczka - Muzeum miasta widma.
Czarnobyl – Muzeum miasta widma.
Czarnobyl wycieczka pod SARKOFAG

Tuż po katastrofie zbudowano betonowy sarkofag, który miał zabezpieczać przed promieniowaniem. Jednak jego wytrzymałość szacowano na ok. 30 lat. Dlatego w 2016 roku powstał nowy, który przykrył poprzednią konstrukcję oraz część elektrowni z charakterystycznym kominem. Była to największa ruchoma konstrukcja na świecie. Bo sarkofag dosłownie nasunięto na elektrownię. Od 29.11.2016 r. możemy oglądać jedynie wielki namiot, którego wytrzymałość szacuje się na 100 lat.

Zdjęcia pochodzą z maja 2016 r., kiedy to nowy sarkofag był jeszcze w budowie. Prace miały miejsce tuż za dawnym reaktorem.

Czarnobyl zwiedzanie, wycieczka. Widok na sarkofag w budowie i elektrownie.
Czarnobyl, widok na nowy sarkofag w budowie i elektrownię.

No i jeszcze poniżej miks kilku fotek z Czarnobyla i Prypeci.

Czarnobyl wycieczka: Sala lekcyjna w Prypeci. Szkoła Prypeć.
Czarnobyl wycieczka do Prypeci – sala lekcyjna w szkole, Prypeć.
Czarnobyl wycieczka, Przyroda daje o sobie znać, Prypeć.
Człowiek kontra Przyroda, Prypeć.
Serial telewizyjny HBO sprawił, że to już kultowe miejsce - diabelski młyn, Prypeć.
Serial telewizyjny HBO sprawił, że to już kultowe miejsce – diabelski młyn, Prypeć.
Klasa szkolna pełna masek przeciwpożarowych.
Klasa szkolna pełna masek przeciwpożarowych.
Czarnobyl wycieczka: Przedszkole, Prypeć.
Przedszkole, Prypeć.
Czarnobyl wycieczka: Plakat z Leninem i jedna z sal lekcyjnych w Prypeci.
Plakat z Leninem i jedna z sal lekcyjnych w Prypeci.
Czarnobyl wycieczka: Diabelski młyn, Prypeć.
Serial telewizyjny HBO Czarnobyl, zrobił to miejsce kultowym, Diabelski młyn, Prypeć.
Człowiek i przyroda, plakat w szkole w Prypeci.
Człowiek i przyroda, plakat w szkole w Prypeci.
Basen, Prypeć.
Basen, Prypeć.

Sprawdźcie też inne propozycje wycieczek na długi weekend.

Może też ci się spodobać

4 komentarze

  1. interesujący post! Aż chciałoby się czytać więcej! dzięki za rady, na pewno skorzystam jak się tam wybiorę, bo w końcu chcę zobaczyć to miejsce, szkoda, że nie udało mi się tam dotrzeć przed listopadem 2016 r…

    1. Dzięki wielkie!!! Mega mi miło, na pewno postów będzie jeszcze sporo. Czarnobyl jest super i polecam się tam wybrać mimo tego, że jest już nałożony na elektrownię nowy sarkofag. Prypeć nadal powala, zachwyca i przeraża jednocześnie, więc zwiedzać jest nada co.

    1. Dzięki 🙂 Dorzuciłam właśnie jeszcze kilka. Ten kontrast pomiędzy soczystą i świeżą, majową zielenią, a opuszczonym, dosłownie porzuconym miastem jest powalający. Przynajmniej dla mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...