Faceliowe pola – sesja wakacyjna

Faceliowe pola są coraz częstszym widokiem na mapie Polski. I dobrze, bo nie dość, że są przepiękne i idealnie zastępują prowansalskie pola lawendy, to są bardzo przydatne. Facelia jest to roslina miododajna. Co to oznacza? A mianowicie to, że sadzi się ją tylko i wyłącznie po to, by mogły z niej korzystać owady. Później z efektów pracy pszczół mamy miód. Miód faceliowy jest podobno bardzo pyszny i delikatny. Ja jeszcze go nie próbowałam, ale w sezonie jesiennym zamierzam go zdobyć.

faceliowe pola

Kiedy najlepiej robić zdjęcia

Wybierając się na faceliowe pola i taką sesję, koniecznie wykluczcie godziny południowe. Wtedy słońce jest zbyt ostre, zwłaszcza w czerwcu, kiedy kwitnie facelia. Zdjęcia mogą wtedy wyjść mocno prześwietlone i bez wyrazu. Radziłabym godzinny poranne ok 8:00-9:00, by mieć ostre i żywe zdjęcie lub mocno popołudniowe, by uchwycić tzw. złotą godzinę i moment tuż przed zachodem słońca. Ja byłam na zdjęciach około 19:00 i osiągnęłam zamierzony efekt. Zdjęcia są miękkie i niezbyt ostre (nie chodzi mi o wyraźność), ale dzięki temu idealnie oddają klimat gorących czerwcowych dni.

Karłowice k. Poznania
Karłowice k. Poznania

Gdzie znajdują się faceliowe pola?

Najlepiej znaleźć facceliowe pola w swojej okolicy. Nie ma sensu jechać kilkaset kilomtrów, skoro rośliny są sadzone w całej Polsce. Ja wybrałam Karłowice k. Poznania, bo była to dla mnie zaledwie kilkunastokilometrowa trasa do pokonia. Najleiej znaleźć grupę dotyczącą swojego województwa na FB i wpisać facelia w lupce. Gwarantuję wam, że znajdziecie mnóstwo propozycji. Ja ogromne pola facelii widziałam nad morzem w Gniewinie. Są to okolice Jeziora Żarnowieckiego.

Karłowice k. Poznania
Karłowice k. Poznania

faceliowe pola

Jak się ubrać na sesję?

Dobrze jest, by kolor ubrania w jakiś sposób pasował do tego, co będziemy prezentować na zdęciach. Zatem jeśli na faceliowych polach dominuje fiolet i zieleń, można wybrać te odcienie. Pamiętajcie jednak, że facelia jest mniej intensywna w swojej bawwie, niż na przykład popularna lawenda. Dlatego wybrałabym przytłumione odcienie tych barw. Świetnie sprawdza się także na takich sesjach biały kolor. Będzie idealnie kontrastował z kolorowym tłem i świetnie podkreśli fioletowy kolor rośliny.

Inne inspiracje FOTO znajdziecie wnowej zakładce na stronie.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *