Faceliowe pola – sesja wakacyjna

Faceliowe pola są coraz częstszym widokiem na mapie Polski. I dobrze, bo nie dość, że są przepiękne i idealnie zastępują prowansalskie pola lawendy, to są bardzo przydatne. Facelia jest to roslina miododajna. Co to oznacza? A mianowicie to, że sadzi się ją tylko i wyłącznie po to, by mogły z niej korzystać owady. Później z efektów pracy pszczół mamy miód. Miód faceliowy jest podobno bardzo pyszny i delikatny. Ja jeszcze go nie próbowałam, ale w sezonie jesiennym zamierzam go zdobyć.

faceliowe pola

Kiedy najlepiej robić zdjęcia

Wybierając się na faceliowe pola i taką sesję, koniecznie wykluczcie godziny południowe. Wtedy słońce jest zbyt ostre, zwłaszcza w czerwcu, kiedy kwitnie facelia. Zdjęcia mogą wtedy wyjść mocno prześwietlone i bez wyrazu. Radziłabym godzinny poranne ok 8:00-9:00, by mieć ostre i żywe zdjęcie lub mocno popołudniowe, by uchwycić tzw. złotą godzinę i moment tuż przed zachodem słońca. Ja byłam na zdjęciach około 19:00 i osiągnęłam zamierzony efekt. Zdjęcia są miękkie i niezbyt ostre (nie chodzi mi o wyraźność), ale dzięki temu idealnie oddają klimat gorących czerwcowych dni.

Karłowice k. Poznania
Karłowice k. Poznania

Gdzie znajdują się faceliowe pola?

Najlepiej znaleźć facceliowe pola w swojej okolicy. Nie ma sensu jechać kilkaset kilomtrów, skoro rośliny są sadzone w całej Polsce. Ja wybrałam Karłowice k. Poznania, bo była to dla mnie zaledwie kilkunastokilometrowa trasa do pokonia. Najleiej znaleźć grupę dotyczącą swojego województwa na FB i wpisać facelia w lupce. Gwarantuję wam, że znajdziecie mnóstwo propozycji. Ja ogromne pola facelii widziałam nad morzem w Gniewinie. Są to okolice Jeziora Żarnowieckiego.

Karłowice k. Poznania
Karłowice k. Poznania

faceliowe pola

Jak się ubrać na sesję?

Dobrze jest, by kolor ubrania w jakiś sposób pasował do tego, co będziemy prezentować na zdęciach. Zatem jeśli na faceliowych polach dominuje fiolet i zieleń, można wybrać te odcienie. Pamiętajcie jednak, że facelia jest mniej intensywna w swojej bawwie, niż na przykład popularna lawenda. Dlatego wybrałabym przytłumione odcienie tych barw. Świetnie sprawdza się także na takich sesjach biały kolor. Będzie idealnie kontrastował z kolorowym tłem i świetnie podkreśli fioletowy kolor rośliny.

Inne inspiracje FOTO znajdziecie wnowej zakładce na stronie.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...