Kompleks Kaszubskie Oko to atrakcja, która miała być parkiem rozrywki, miejscem, które przyciąga okolicznych turystów. W rzeczywistości może być to obiekt atrakcyjny dla dzieci. Jest tam plac zabaw, figury dinozaurów oraz stolemów – ogromnych postaci, które wywodzą się z regionalnych historii i legend. Dla mnie interesująca była wieża widokowa Gniewino. I myślę, że poza nią dla dorosłych jest tam niewiele. Chociaż musze przyznać, że stolemy były urocze.
Wieża Widokowa Gniewino i kompleks „Kaszubskie Oko”
Gniewino to miejscowość oddalona o zaledwie kilkanaście kilometrów od Żarnowca (po przeciwnej stronie jeziora niż elektrownia wodna). Do Gniewina można jechać dłuższą trasą i zahaczyć o przepiękny Dwór w Prusewie (Dwór Sześciu Dębów – restauracja i hotel) oraz Nadole, gdzie znajduje się skansen Zagroda Gburska i Rybacka. Krótsza jest trasa od drugiej strony jeziora, przez Lukowo, ale nie dojedziemy nią szybciej. Kompleks w Gniewinie jest atrakcją gównie dla dzieci, które znajdą tam plac zabaw i figurki. Pozostałym polecałabym szybki rzut oka na stolemy i wieżę widokową.
Sztuczny zbiornik wodny
Tuż obok kompleksu Kaszubskie Oko znajduje się sztuczny zbiornik wodny, który wykorzystuje do funkcjonowania Elektrownia wodna w Żarnowcu. By go zalano wieś Kolkowo. Natomiast jeśli chcecie go zobaczyć, to trzeba wdrapać się na wieżę widokową. Jest to możliwe, bo udostępniana jest ona turystom za niewielką opłatą (ok. 15 zł). Rozciąga się z niej widok na zbiornik, okoliczne, dość malownicze tereny, farmę wiatraków oraz niedziałającą elektrownię jądrową (zarys budynków). Wieża widokowa ma windę, można wjechać na jej szczyt płacąc kilka złotych więcej lub skorzystać z zewnętrznych schodów.
Dinozaury
Sam park rozrywki to ogromy pusty teren, na którym znajduje się kilka figur dinozaurów, mini ścieżka edukacyjna i stolemy. Są one ogromnych rozmiarów i faktycznie może to robić wrażenie, zwłaszcza na dzieciach. Poza tym jest to po prostu teren na spacer. Mi brakowało tam zieleni, drzew. Myślę, że warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy, jednak nie planowałaby całego urlopowego popołudnia na ten park.
Stolemowe giganty
Zastanawiacie się pewnie kim są Stolemy i dlaczego umieszczono je w Gniewinie? Stolemy fikcyjne postaci, z legend i opowieści kaszubskich. Cechowała je niezwykła siła i tężyzna fizyczna. Zgodnie z mitycznymi opowieściami żyli na tych terenach jeszcze przed człowiekiem. Kompleks Wieża widokowa Gniewino to aktualnie miejsce, gdzie możemy ich spotkać. Jest tam rodzina zielarzy i rybaków. Jak głosi legenda stolem zielarz i rybak kłócili się kiedyś o swoje brody. Zaczęli w siebie rzucać skałami tak mocno, aż odkryli, że u ich stóp powstała przepiękna dolina. Nazwali ją Nadole, a z ich łez wzruszenia powstało Jezioro Żarnowieckie.
Czy jechać?
Jeśli zastanawiacie się, czy wybrać tę atrakcję≤ to odpowiem dość pokrętnie. Jeśli macie dzieci, które lubią dynozaury, chcą placu zabaw, poszaleć, biegać, to tak. Jest to teraz, na którym można pozwolić im biegać, bez obawy, że się zgubią. Wszystko jest „na widoku”. Dla dorosłych polecałabym krótki przystanek ze zwiedzeniem wieży. Będąc w okolicy można tam się wybrać. Gdybym jednak miała zdecydować czy poświecić dzień na kajakach, plaży czy w lesie na tę atrakcje, to zdecydowanie wybrałabym którą z pierwszych opcji.