PAŁAC JANKOWICE – Tarnowo Podgórne

Pałac Jankowice to miejsce spotkań i ciekawych wydarzeń kulturalnych. Mieści się w Jankowicach, w gminie Tarnowo Podgórne, czyli zaledwie 25 km od centrum Poznania.  Miejsc jest warte polecenia nie tylko ze względu na zabytkowy budynek, ale także przepiękny park ze stawem i ogromnym placem zabaw. I chyba to ostatnie przyciąga tam najwięcej fanów. Jednak nawet jeśli nie jesteście w grupie docelowej, to i tak warto wybrać się tam na spacer, bo miejsce jest przepiękne. Może wtedy radziłabym inne godziny niż popołudniowe w weekendy. Z kolei jeśli właśnie szukacie miejsca, gdzie wasze dzieci mogłyby się wyszaleć, a nie byliście w Jankowicach, to koniecznie nadróbcie te zaległości. Zwłaszcza teraz, bo w ferie w pałacu organizowane są liczne atrakcje.Pałac Jankowice

Atrakcje wokół Poznania

Nie ukrywam, że cały zeszłoroczne ograniczenia w podróżach spowodowały, że mocno zaczęłam poszukiwać ciekawych miejsc w najbliższej okolicy. A mieszkam w Poznaniu także zwiedzałam wielkopolskie ile się da. Warunek w moich poszukiwaniach był jeden – miało być zielono, no i idealnie na spacer. Jankowice odkryłam przez pałac. Często tak robie, ze sprawdzam je w okolicy, w której jestem. Wokół nich często są parki, jeziora, a same budynki są dodatkową atrakcją, w której zdarza się, ze można spróbować czegoś dobrego.

Pałac w Jankowicach

Do Tarnowa Podgórnego pojechała w bardzo słoneczną niedzielę, ciepłą i idealną. Był to zarówno plus jak i minus. Plus był oczywisty, idealna pogoda na spacer. Minus natomiast był taki, ze nie tylko ja o tym pomyślałam. Park był dosłownie przepełniony ludźmi. Nie jest on zbyt duży, więc tłum zwiedzających szło odczuć. Okazało się, że park skrywa atrakcję, która przyciągała te tłumy rodzin – ma naprawdę ogromny plac zabaw. Z mnóstwem przeszkód, drabinek, tyrolką. Jest tam praktycznie mini parki linowy i ściana wspinaczkowa, a dla nieco starszych zewnętrzna siłownia. Gdybym mieszkała bliżej, byłby to idealny teren do biegania. Jeśli ktoś z kolei szuka atrakcji dla dzieci, będzie to strzał w dziesiątkę.

Park pałacowy

Sam park nie jest wielki ma 18,5 ha (jeśli to coś komuś mówi), to takie kółeczko do zrobienia w 20 minut. Warto wiedzieć, że został powiększony. Wcześniej był założony dla rodziny Engestromów na początku XIX wieku i zajmował 12 ha. Wrażenie w parku robią ogromne drzewa, mi rzuciły się w oczy platany. Jest tam także przepiękna aleja kasztanowa, jesiony i wiele egzotycznych gatunków (np. miłorząb japoński), a po środku znajduje się staw. Na nim są wyspy, w tym jedna połączona mostkiem. Można więc i na niej spacerować. Jeśli chcecie jechać tam na sam spacer, może on nie być zbyt długo, ale z jakąś przekąską i zabawami, zejdzie wam nieco więcej czasu. Celowo wspominam  przekąskach, bo w pałacu funkcjonuje kawiarnia, która nadal jest czynna. Serwuje ciasta i napoje na wynos.

Zabytkowy Pałac Jankowice

Pałac pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku, ale na początku XIX wieku, tj. w 1803 roku został przebudowany na polecenie Wawrzyńca Engestroma. Szwedzkiego dyplomaty i posła, działającego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To on zlecił przebudowę w stylu klasycznego romantyzmu. Obiekt powstał w miejscu dawnego Dworu Twardowskich. Nie był to jednak jego ostateczny wygląd, który dzisiaj podziwiamy. Kilka lat później dobudowano tarasy, skrzydła boczne i ogród zimowy (z dobudówkami bardzo podobnie miał Zamek Moszna, o którym ostatnio pisałam). Tak obiekt funkcjonowała do II wojny światowej. Po niej wszystko się zmieniło.

Powojenne losy pałacu

Jak to często bywa w przypadku tego typu obiektów, po wojnie przeszedł w ręce państwa, a w środku funkcjonowały różne placówki państwowe. Często w pałacach i dworach otwierano szkoły, przedszkola czy punkty medyczne. Tutaj, w Jankowicach, zaraz po wojnie działał ośrodek szkoleniowy lokalnej spółdzielni produkcyjnej. Później, aż do lat 90-tych była to siedziba organizacji studenckiej. Niestety pałac niszczał i popadał w ruinę. Gmina Tarnowo Podgórne jest właścicielem obiektu, początkowo go wydzierżawiła, ale że użytkujący nie wywiązywał się z umowy, to gmina ją zerwała i przejęła na własność w 2005 roku. Remont zaczął się w latach 2016-2018 i pochłonął 5 mln EUR wyłożonych ze środków własnych gminy. Jak dobrze, że Tarnowo Podgórne jest tak bogatą wsią (w Jankowicach mieści się główna siedziba Lidla, Imperial Tabacco i wielu innych dużych koncernów) i była w stanie uratować pałac.

Ośrodek kulturalny

Aż trudno uwierzyć, że dopiero od 2 lat pałac ma on swój aktualny urok i blask. Dlatego jeśli kojarzycie okolicę, a nie byliście tam od dawna, koniecznie zweryfikujcie, ile się zmieniło. Aktualnie w budynku poza wspomnianą kawiarnią znajduje się jeszcze sala koncertowa, bilardowa i działa mnóstwo organizacji. Jest tam lokalny klub seniora, który planuje otworzyć pracownię ceramiczną i sale sensoryczną. W klasycystycznych wnętrzach pałacowych często odbywają się wystawy malarstwa, fotografii. A w styczniu dodatkowo zaplanowany jest szereg atrakcji związanych z trwającymi feriami. Są warsztaty online, koncerty (na kanale You Tube), obchody Dnia Babci i Dziadka, a nawet rodzinna gra terenowa odbywająca się w parku. Sprawdźcie kalendarium, może uda wam się znaleźć coś dla siebie.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *