PAŁAC JANKOWICE – Tarnowo Podgórne

Pałac Jankowice to miejsce spotkań i ciekawych wydarzeń kulturalnych. Mieści się w Jankowicach, w gminie Tarnowo Podgórne, czyli zaledwie 25 km od centrum Poznania.  Miejsc jest warte polecenia nie tylko ze względu na zabytkowy budynek, ale także przepiękny park ze stawem i ogromnym placem zabaw. I chyba to ostatnie przyciąga tam najwięcej fanów. Jednak nawet jeśli nie jesteście w grupie docelowej, to i tak warto wybrać się tam na spacer, bo miejsce jest przepiękne. Może wtedy radziłabym inne godziny niż popołudniowe w weekendy. Z kolei jeśli właśnie szukacie miejsca, gdzie wasze dzieci mogłyby się wyszaleć, a nie byliście w Jankowicach, to koniecznie nadróbcie te zaległości. Zwłaszcza teraz, bo w ferie w pałacu organizowane są liczne atrakcje.Pałac Jankowice

Atrakcje wokół Poznania

Nie ukrywam, że cały zeszłoroczne ograniczenia w podróżach spowodowały, że mocno zaczęłam poszukiwać ciekawych miejsc w najbliższej okolicy. A mieszkam w Poznaniu także zwiedzałam wielkopolskie ile się da. Warunek w moich poszukiwaniach był jeden – miało być zielono, no i idealnie na spacer. Jankowice odkryłam przez pałac. Często tak robie, ze sprawdzam je w okolicy, w której jestem. Wokół nich często są parki, jeziora, a same budynki są dodatkową atrakcją, w której zdarza się, ze można spróbować czegoś dobrego.

Pałac w Jankowicach

Do Tarnowa Podgórnego pojechała w bardzo słoneczną niedzielę, ciepłą i idealną. Był to zarówno plus jak i minus. Plus był oczywisty, idealna pogoda na spacer. Minus natomiast był taki, ze nie tylko ja o tym pomyślałam. Park był dosłownie przepełniony ludźmi. Nie jest on zbyt duży, więc tłum zwiedzających szło odczuć. Okazało się, że park skrywa atrakcję, która przyciągała te tłumy rodzin – ma naprawdę ogromny plac zabaw. Z mnóstwem przeszkód, drabinek, tyrolką. Jest tam praktycznie mini parki linowy i ściana wspinaczkowa, a dla nieco starszych zewnętrzna siłownia. Gdybym mieszkała bliżej, byłby to idealny teren do biegania. Jeśli ktoś z kolei szuka atrakcji dla dzieci, będzie to strzał w dziesiątkę.

Park pałacowy

Sam park nie jest wielki ma 18,5 ha (jeśli to coś komuś mówi), to takie kółeczko do zrobienia w 20 minut. Warto wiedzieć, że został powiększony. Wcześniej był założony dla rodziny Engestromów na początku XIX wieku i zajmował 12 ha. Wrażenie w parku robią ogromne drzewa, mi rzuciły się w oczy platany. Jest tam także przepiękna aleja kasztanowa, jesiony i wiele egzotycznych gatunków (np. miłorząb japoński), a po środku znajduje się staw. Na nim są wyspy, w tym jedna połączona mostkiem. Można więc i na niej spacerować. Jeśli chcecie jechać tam na sam spacer, może on nie być zbyt długo, ale z jakąś przekąską i zabawami, zejdzie wam nieco więcej czasu. Celowo wspominam  przekąskach, bo w pałacu funkcjonuje kawiarnia, która nadal jest czynna. Serwuje ciasta i napoje na wynos.

Zabytkowy Pałac Jankowice

Pałac pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku, ale na początku XIX wieku, tj. w 1803 roku został przebudowany na polecenie Wawrzyńca Engestroma. Szwedzkiego dyplomaty i posła, działającego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To on zlecił przebudowę w stylu klasycznego romantyzmu. Obiekt powstał w miejscu dawnego Dworu Twardowskich. Nie był to jednak jego ostateczny wygląd, który dzisiaj podziwiamy. Kilka lat później dobudowano tarasy, skrzydła boczne i ogród zimowy (z dobudówkami bardzo podobnie miał Zamek Moszna, o którym ostatnio pisałam). Tak obiekt funkcjonowała do II wojny światowej. Po niej wszystko się zmieniło.

Powojenne losy pałacu

Jak to często bywa w przypadku tego typu obiektów, po wojnie przeszedł w ręce państwa, a w środku funkcjonowały różne placówki państwowe. Często w pałacach i dworach otwierano szkoły, przedszkola czy punkty medyczne. Tutaj, w Jankowicach, zaraz po wojnie działał ośrodek szkoleniowy lokalnej spółdzielni produkcyjnej. Później, aż do lat 90-tych była to siedziba organizacji studenckiej. Niestety pałac niszczał i popadał w ruinę. Gmina Tarnowo Podgórne jest właścicielem obiektu, początkowo go wydzierżawiła, ale że użytkujący nie wywiązywał się z umowy, to gmina ją zerwała i przejęła na własność w 2005 roku. Remont zaczął się w latach 2016-2018 i pochłonął 5 mln EUR wyłożonych ze środków własnych gminy. Jak dobrze, że Tarnowo Podgórne jest tak bogatą wsią (w Jankowicach mieści się główna siedziba Lidla, Imperial Tabacco i wielu innych dużych koncernów) i była w stanie uratować pałac.

Ośrodek kulturalny

Aż trudno uwierzyć, że dopiero od 2 lat pałac ma on swój aktualny urok i blask. Dlatego jeśli kojarzycie okolicę, a nie byliście tam od dawna, koniecznie zweryfikujcie, ile się zmieniło. Aktualnie w budynku poza wspomnianą kawiarnią znajduje się jeszcze sala koncertowa, bilardowa i działa mnóstwo organizacji. Jest tam lokalny klub seniora, który planuje otworzyć pracownię ceramiczną i sale sensoryczną. W klasycystycznych wnętrzach pałacowych często odbywają się wystawy malarstwa, fotografii. A w styczniu dodatkowo zaplanowany jest szereg atrakcji związanych z trwającymi feriami. Są warsztaty online, koncerty (na kanale You Tube), obchody Dnia Babci i Dziadka, a nawet rodzinna gra terenowa odbywająca się w parku. Sprawdźcie kalendarium, może uda wam się znaleźć coś dla siebie.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...