CZARNA GÓRA RESORT – narty w Siennej

Wiosna już niemalże za pasem, jednak jest spora grupa osób, które nie odliczają czasu do cieplejszych dni, a błagają o śnieg i jak najdłuższy sezon zimowy? Kto to taki? To narciarze. I miejsce, które chciałabym wam dzisiaj polecić jest świetne nie tylko dla miłośników szusowania, ale także dla spragnionych zimy i śniegu. Czarna Góra Resort to ośrodek narciarski w Siennej, który gwarantuje wam śnieg i zimowy klimat niczym sprzed lat, nawet w marcu.

CZARNA GÓRA – gdzie to jest?

Wybierając się na narty lepiej szukać na mapie Lądka Zdrój i miejscowości Sienna, która jest od niego oddalona o 12 km na południe. Ułatwi to orientację, gdyż Czarna Góra to nazwa szczytu górskiego (1205 m.n.p.m.), a nie miejscowości. Ośrodek narciarski znajduje się na Dolnym Śląsku. Dlatego łatwo i sprawnie dojedziecie tam także z Bystrzycy Kłodzkiej – 18 km oraz z samego Kłodzka (trasa 30 km).  To wyjaśnienie jest ważne, bo miejscowość, a dokładniej wieś Czarna Góra również jest w Polsce, również w górach. To wieś w Małopolsce, w Tatrach. Także znajduje się tam ośrodek narciarski Kozieniec Ski Góra, ale nie o nim dzisiaj.

CZARNA GÓRA RESORT – przez cały rok

Ośrodek Czarna Góra odwiedziłam weekendowo przy okazji pobytu w Lądku-Zdrój. I była to świetna decyzja, bo pogoda znacząco różniła się tam od tej w miejscowościach oddalonych o zaledwie kilka kilometrów. Ze względu na położenie i wysokość szczytu są tam znakomite warunki narciarskie. Ogromnym plusem tego miejsca jest też fakt, że jest czynne cały rok. Zimą to jeden z lepszych kurortów narciarskich i naprawdę robi wrażenie. Latem z kolei dysponuje całorocznym wyciągiem turystycznym, z którego można skorzystać, gdy nie jest się zapalonym górołazem. To także po prostu przepiękna okolica, którą warto odwiedzić.

TRASY NARCIARSKIE

W Czarnej Górze miejsce dla siebie znajdzie każdy narciarz, niezależnie od umiejętności. Są polany narciarskie dla początkujących i uczących się. Są też łatwe trasy – niebieskie oznaczone jako G, H, I. Z kolei trasy i wyciągi dla średniozaawansowanych to czerwone B, C, D, E, F oraz czerwone i czarne trasy dla zaawansowanych A. Czarna ściana, bo tak bywa nazywana, to najtrudniejszy szlak, tylko dla doświadczonych narciarzy. Mają one homologacje FIS, która pozwala na rozgrywki zawodów sportowych na trasach. Resort dysponuje także wieloma wyciągami, a trasy są oświetlone. Dodatkowo w kompleksię funkcjonuje też szkółka dla dzieci i szkoła dla dorosłych. Na sam szczyt góry i tym samym na najtrudniejsze trasy można dojechać wyciągiem Luxtorpeda. To także wyciąg, którym można przejechać się turystycznie w obie strony. Cennik TUTAJ. Można zatem wybrać coś dla siebie.

Czarna Góra Resort - szlaki i trasy
Czarna Góra Resort – trasy narciarskie
LETNIE ATRAKCJE

Wydawałoby się, że w kurorcie narciarskim w sezonie letniem pusto i głucho. Nic bardziej mylnego. Czarna Góra Resort czynny jest cały rok, a w wakacje można korzystać z wyciągu prowadzącego na Czarną Górę oraz z tras trekkingowych prowadzących na szczyt lub w kierunku Masywu Śnieżnika. Turystyczny wjazd na Czarną Górę wyciągiem Luxtoorpeda kosztuje 20 zł. Cena za wjazd i zjazd (aktualna na sezon zimowy 2019/2020). W samym centrum ośrodka znajdują się także hotele, które oferują usługi SPA a także baseny. Można zatem korzystać z uroków okolicy przez cały rok.

Czarna Góra Resort - szlaki i trasy
Czarna Góra Resort – szlaki i trasy
ATRAKCJE w okolicy

A skoro o atrakcjach mowa, to tych w regionie nie brakuje. Bardzo blisko jest stamtąd do wspomnianego Lądka-Zdroju. Dawna miejscowość zdrojowa i kurort dziś nie tętni życiem, ale nadal są tam miejsca warte odwiedzenia, jak np. Pijalnia Wód Wojciech. Samo miasto również robi wrażenie (mimo wielu opuszczonych willi i domów zdrojowych, a może właśnie dzięki nim). Czarna Góra jest też bardzo blisko Gór Złotych i miejscowości Złoty Stok, w której znajduje się kopalnia złota. Koniecznie trzeba także zobaczyć Międzygórze – miejscowość z zabudową drewnianą bardziej przypominająca Tyrol niż Polską. Miłośnikom gór polecam Góry Bialskie, Złote oraz Masyw Śnieżnika. Z kolei tym wolącym miasto polecam udać się do Kłodzka. Znajdziecie tam polską wersję mostu Karola z Pragi, piękną starówkę i twierdzę, którą można zwiedzać wraz z przewodnikiem.

CZECHY – Zamek Javornik

Spragnionym dodatkowych wrażeń polecam wyjazd za granicę. Czarna Góra leży bowiem zaledwie kilkanaście kilometrów od Czech. W miejscowości Javornik można zwiedzić zamek Jánský Vrch. Spektakularne położenie zamku na skałach sprawia, że z jego tarasów rozciąga się niesamowita panorama na miasteczko. Zamek najpierw pełnił funkcje obronne, a później mieszkalne dzięki czemu można zwiedzać jego komnaty. Uwaga, zamek jest jednak czynny tylko w sezonie wakacyjnym. Jadąc prosto z Lądka-Zdroju nastawcie się na górską drogę pełną zakrętów.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...