Buki nad Jeziorem Lutomskim to rezerwat przyrody znajdujący się w Sierakowie, niewielkiej miejscowości w powiecie międzychodzkim. To przepiękny wąwóz, który wchodzi w skład Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. To miejsce idealne na jednodniową wycieczkę i spacer. Zwłaszcza, że samo miasteczko ma kilka dodatkowych atrakcji, które zapełnią nam cały dzień.
Gdzie to jest?
By dostać się do Rezerwatu Buków, najlepiej podjechać do turystycznej części miasta, tj. w kierunku ul. Orlej. Niech was nie przerazi jej wygląd, trochę jak morski deptak w sezonie. W rzeczywistości to typowa dzielnica domków letniskowych nad jeziorem. Myślę, że może to być świetna opcja na wynajęcie domku i spędzenie całego weekendu. Spokojnie, uliczki od Orlej są już bardziej klimatyczne. Z tego miejsca należy kierować się w stronę Jeziora Lutomskiego. Dojdziecie tam wybierając jedną z ptasiobrzmiących nazw ulic (Jaskółcza, Żurawia, Słowicza), by dalej dojść do leśnej ścieżki przyrodniczej, która ciągnie się pośrodku zachodniego brzegu jeziora.
Rezerwat Buki nad Jeziorem Lutomskim
Buczyna Lutomska, bo taką również nazwę ma rezerwat, jest niezwykle dzika. I mówiąc to nie przesadzam. Ścieżki są wytyczone w miejscu wąskiego pasa przy jeziorze, który tworzy swoisty jar, a miejscami nawet wąwóz. Na trasie są mostki i kładki, gdyż teren bywa bagnisty. Ścieżki są bardzo wąskie i gęsto porośnięte roślinnością. Powalone drzewa nie są usuwane. Jedynie jeśli w wyniku burz zatarasują przejście, to są przecinane. Dzięki czemu powstają mega klimatyczne miejsca. Ja bardzo lubię takie lasy, ale zdecydowanie odradzam, jeśli ktoś wyobraża sobie to miejsce jako deptak wokół jeziora.
Jak się ubrać?
Ja byłam w tym regionie w czerwcu i ogromnie się cieszę, że rano było chłodno, dlatego zdecydowała się na długie rękawy. Koniecznie załóżcie pełne buty i długie spodnie. Ścieżka widać, że nie jest często używana. Dlatego zdarzają się, że na jej trasie są ogromne pajęczyny. Podejrzewam, że grasuje tam też sporo kleszczy. Dlatego pełne buty i długie spodnie obowiązkowo. Ja miałam je przypadkowo, ale cieszyłam się niezmiernie, że nie wskoczyłam tam w szortach czy sukience.
Dla kogo rezerwat?
Rezerwat Buki nad Jeziorem Lutomskim to zdecydowanie miejsce dla osób lubiących spacerować. Ścieżka ma długość 4 km, ale trzeba jeszcze wrócić. Można wybrać trasę nad wąwozem, wokół lokalnych pól lub powrót tą samą trasą. Całość liczy od 8 do 10 km. Moim zdaniem idealnie nadaje się na spacery, także ze zwierzętami. Na trasie widziałam także kilku rowerzystów, ale to już wyzwanie dla zaprawionych w bojach sportowców. Rower miejscami trzeba przenosić, a ścieżki bywają bardzo wąskie. Niestety to miejsce zdecydowanie nie jest dla dzieci w wózkach, czy osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózka. Jest tam po prostu za ciasno i takie pojazdy się nie zmieszczą. Nie jest to także jezioro do plażowania, nie ma dostępu do wody.
Atrakcje w Sierakowie
Po dłuższym spacerze polecam przystanek w Restauracji Kama Park. W tym miejscu mają klimatyczny ogródek i lokalną kuchnię. Myślę, że to najlepsze rozwiazanie pośród innych budek z jedzeniem. Na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego jest mnóstwo jezior. Jedno z nich, Jezioro Jaroszewskie ma udostępnioną plażę i pomost. Można zatem zrobić sobie małe plażowanie. Sieraków ma także zamek, znajdujący się nad przepięknym zakolem Warty oraz stadninę koni. Warto tam się przejść, by zobaczyć dawne zabudowania wzdłuż ulicy.
Atrakcje w okolicy
Park Sierakowski to teren, z którym graniczy Puszcza Notecka. Jeśli macie więcej czasu, gorąco polecam te tereny. Na wakacje, ale także na grzybobranie. Na pewno będzie spokojnie, zielono i dziko.