Trochę mi dziwnie będącym nad morzem polecać jezioro, ale skoro już jest ono w okolicy nadmorskich kurortów, to chociaż o nim wspomnę. Zaledwie kilkanaście kilometrów od morza i szerokich plaż Białogóry czy Lubiatowa znajduje się Jezioro Żarnowieckie. Nie jest ono alternatywą wobec opalania się i odpoczywania na białym, nadmorskim piasku, ale może być ciekawą propozycją na wycieczkę w regionie w przypadku niepogody. A o tę nietrudno nad Bałtykiem.
Jezioro Żarnowieckie – kajaki
Zbiornik jest dość długi, bo ma aż 8 km, przepływa przez niego rzeka Piaśnica, na której można zorganizować spływ kajakowy Piaśnicą do morza. To właśnie u szczytu jeziora, w jego północnej część, zaczyna się większość spływów. Znajduje się tam tama i przydrożny parking, który jest punktem startowym i orientacyjnym dla wielu firm organizujących wodne atrakcje. Co więcej na samym jeziorze też można pływać kajakami (wypożyczalnia znajduje się w Nadolu).
Nadole – Skansen i dojście do jeziora
Wybierając się do Nadola zwróćcie uwagę na malutki skansen. Zagroda Gburska i Rybacka to mini muzeum prezentujące jak wyglądały dawne, kaszubskie domy i wsie. Czynny w godzinach 10-18, bilety w cenie 6/8 zł. Nie jest to duży obiekt, ale znajduje się w ładnym miejscu. Nawet jeśli jesteście po godzinach otwarcia, warto przejść kawałek dalej, za skansen, by zobaczyć odnowione nadolskie molo i małą przystań jachtową. Jest tam też spory i wygodny parking. To miejsce, z którego dojdziemy nad samo jezioro. Nie ma tam specjalnej plaży, ale dojście do wody jest. Także dla upartych nic trudnego, można się kąpać. Myślę, że to jednak lepsze miejsce na małą wycieczkę, niż na pływanie.
Plaża w Lubkowie
Jeśli bardzo zależy wam na pływaniu, to większa plaża znajduje się ona w Lubkowie. Jest tam też przystań jachtowa i mini turystyczna infrastruktura. Mam tu na myśli domki letniskowe, sklep. Jeśli jednak wyobrażacie to sobie niczym jeden z typowych, jeziornych kurortów, to nic podobnego. Jest to maleńki teren z dostępem do wody. Myślę, że Jezioro nie jest typowym zbiornikiem kąpielowym, zdecydowana większość wybiera pobliskie morze, jednak można rozważyć wycieczkę tam, jeśli z różnych powodów nie planujecie dojechać nad morze czy do Białogóry.
Atrakcje w okolicy
Jak juz wspominałam Jezioro Żarnowieckie i okolicę warto zobaczyć ze względu na kilka oryginalnych atrakcji. Od strony Żarnowca znajduje się tak Elektrownia Wodna, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. Dalej w Gniewinie znajduje się Wieża Widokowa Gniewino (inaczej „Kaszubskie Oko”). Jest to cały kompleks z ogromnymi figurami dinozaurów i stolemów. W okolicy jest też mnóstwo przepięknych dworów i pałacyków, z których część udostępniana jest zwiedzającym. Zatem nawet, jeśli pogoda nie dopisze, to myślę, że nudzić się nie będziecie.