PIZA informacje praktyczne i galeria

Piza informacje praktyczne

Tekst Piza informacje praktyczne to garść rad, które przygotowałam dla was, byście mogli sami zorganizować krótki wypad do centrum Toskanii. Jeśli zatem wybieracie się do Pizy, to z pewnością lądujecie na Aeroporto Internazionale Galileo Galilei Pisa jedynym lotnisku w mieście. Dojazd do miasta jest bardzo prosty. Dzięki temu, że na trasie Dworzec Główny – Lotnisko kursuje szybka kolejka miejska o nazwie PISMOVER. Ma ona tylko trzy przystanki. Dlatego chcąc wysiąść w centrum nie musicie się martwić o jego nazwę. Wystarczy, że wybierzecie ostatni przystanek, czyli dworzec – Stazione Pisa Centrale. Bilety w cenie 2,70 EUR możemy kupić w automatach przed przystankiem (możliwość płatności kartą).

Piza informacje praktyczne
Takich tablic wyglądajcie na dworcu kolejowym i na lotnisku.

 

Piza informacje praktyczne
Bilet i bramki wejściowe na kolejkę.
Piza informacje praktyczne
Godziny funkcjonowania kolejki.
DOJŚCIE Z DWORCA KOLEJOWEGO DO WIEŻY

Będąc już w mieście, po centrum Pizy można poruszać się pieszo, gdyż wszystkie atrakcje są blisko siebie. Nie ma zatem konieczności korzystania z dodatkowej komunikacji miejskiej (chyba, że mieszkacie bardzo daleko od centrum). Z dworca na Plac Cudów idziemy cały czas prosto. Najpierw wzdłuż ulicy Viale Antonio Gramsci aż do placu Piazza Vittorio Emanuel II. Właśnie tam wybieramy dowolne rozgałęzienie, by dojść do rzeki Arno i przeciąć ją na jednym z mostów: Ponte di Mezzo lub Ponte Solferino. Załóżmy, że wybraliśmy prawą stronę, wtedy będziemy iść ulicą Corso Italia ze znanymi sieciówkami jak H&M czy ZARA aż do Ponte di Mezzo, a dalej prosto deptakiem Borgo Stetto, aż do murów miejskich. W pewnym momencie po prostu skończy nam się droga. Będzie to znak, że trzeba odbić w lewo i waszym oczom ukaże się wieża. Jeśli jesteście mocno głodni, to tuż przy murach polecam rewelacyjną pizzerię Al Bagno di Nerone.

Piza - rzeka Arno
Rzeka Arno
Widok z Ponte di Mezzo
Widok z Ponte di Mezzo.
Piza
Ponte Solferino, a z prawej w cieniu kościół Santa Maria della Spina, za nim Palazzo Blu.
Druga wersja trasy

Wybierając drugą trasę musicie przejść przez Ponte Solferino, dalej iść Via Santa Maria. Na tej trasie będziecie mijać fajną, hipsterską kawiarnię Filter (polecam) oraz Carrefoura, aż dojdziecie do samej wieży. Obie trasy mają długość ok. 2 km, a przejście każdej zajmuje 30 min. Jeśli macie tylko 1 dzień, warto wybrać w każdą stronę inną trasę.

SUWENIRY

Jeśli jesteście poszukiwaczami magnesów, to tego typu najtańsze pamiątki kupicie za Placem Cudów, wokół murów miejskich. Za Porta Santa Maria Piza. Jest tam mnóstwo straganów z suwenirami. Dzięki czemu magnesy są po ok. 1 EUR. Na szczęście w Pizie nie ma tak dużych przebitek w cenach pamiątek, więc nawet w sklepach przy samych zabytkach kupicie prezenty w dobrych cenach. Piza leży w Toskanii, więc jest też sporo miejsc, gdzie kupicie regionalne mydła z olejkami zapachowymi. Z kolei jeśli macie możliwość przewiezienia żywności, to można także kupić regionalne przysmaki: sery (mozzarella), prosciutto, mortadela, salami, wino, aperol, kawę lub różne rodzaje makaronów.

Serowe pyszności.
Przeogromny wybór makaronów.
Makaronów ciąg dalszy.
Toskańskie mydełka.
BILETY

Chcąc zwiedzić wszystkie atrakcje niestety trzeba liczyć się z kilkoma biletami wstępu. Najdroższa z nich jest oczywiście wieża. Natomiast dokładne ceny za bilety na wieżę inne atrakcje kompleksu są następujące:

 • krzywa wieża 18 EUR,
 • baptysterium 5 EUR,
 • baptysterium + cmentarz 8 EUR,
 • mury 3 EUR.

Wszystkie bilety odbiera się w centrum biletowym, które znajduje się w długim budynku wzdłuż Placu Cudów. Wejście znajduje się pod zegarem. Natomiast dwie pary drzwi wcześniej jest informacja turystyczna (Piazza del Duomo 7). Niestety pocztówki i drobne pamiątki, które udostępnia nie są w najlepszych cenach. Zawsze jednak można skorzystać z ich pomocy, a suweniry kupić gdzie indziej.

Widok na Plac Cudów z murów. W oddali, po lewej żółty budynek – cmentarz.
CENY

Na szczęście są też miejsca, które możecie zwiedzić za darmo. Należą do nich wszystkie place, większość kościołów oraz parki. Najpopularniejsze darmowe atrakcje turystyczne to:

 • katedra (wejściówki do odebrania w kasach pod zegarem),
 • Palazzo Blu,
 • Santa Maria della Spina.
Przykładowe ceny

Jedzenie w Pizie nie jest drogie, zależy jednak na jakie danie macie ochotę. Owoce morze oraz dania mięsne mogą kosztować od kilkunastu EUR, jednak pizzę można zjeść już za kilka Euro. Także wybór jest spory. Przykładowo:

 • pizza Margarita 4-5 EUE,
 • pizza inne 5-8 EUR,
 • espresso 1-2 EUR,
 • cappuccino 2-3 EUR,
 • lody 2-3 EUR,
 • pannini 4-7 EUR.
FLORENCJA

Jeśli macie więcej niż 2-3 dni na pobyt w Pizie, można zaplanować sobie jednodniową wycieczkę do Florencji oddalonej o ok. 90 km. Nawet jeśli nie macie auta, to pociągiem dojedziecie tam w 1 h i kilka minut. Warto wcześniej sprawdzić połączenia, np. TUTAJ oraz od razu kupić bilet w obie strony. Dzięki czemu zapłacimy mniej. Cała podróż to koszt ok. 17 EUR.

Najpopularniejszy most – Ponte Vecchio we Florencji.
Katedra Santa Croce we Florencji.
Katedra Santa Maria del Fiore.

Szczegółowe informacje, co zobaczyć i czy Florencja możliwa jest do zwiedzenia w jeden dzień, już w kolejnym wpisie.

A poniżej galeria zdjeć z Pizy 🙂

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...