Florencja – co zobaczyć w 1 dzień?

Macie jeden dzień na poznanie Florencji? To cudownie! Lepiej zobaczyć ją choć na chwilę, niż nie zobaczyć w ogóle. Florencja to nie miasto na jeden dzień, ale nawet jak macie tylko tyle, to koniecznie spróbujcie!

Z DWORCA KOLEJOWEGO

Jeśli przyjechaliście pociągiem i wysiadacie na głównej stacji (Firenze Santa Maria Novella – na mapie i biletach S.M.N.) to już jesteście w centrum starego miasta. Podzieliłabym sobie zatem wycieczkę na 3 części:

  • Zabytki wokół Katedry Santa Maria del Fiore. (Tej najbardziej znanej kopuły, widocznej na każdej widokówce). Następnie rzeka Arno i mosty, w tym najważniejszy Ponte Vecchio (zabudowany z licznymi sklepikami).
  • Druga część to atrakcje za rzeką, czyli Palazzo Pitti – renesansowy pałac, w którym jest aktualnie największa galeria i muzeum. Ogród Różany, czyli taras widokowy tuż przed Piazzale Michelangelo.  A także wspomniany Plac Michała Anioła. Z którego jest pocztówkowy widok na rzekę i katedrę oraz stoi na nim reprodukcja „Dawida” rzeźby Michała Anioła.
  • Następnie trzecia część, czyli powrót w okolice Katedry – Dom Dantego i Santa Croce. W każdej części wycieczki proponuje przystanek na kawę czy mały lunch, bo niestety, ale trochę się nachodzicie. Florencja nie jest mała.
Mapa Florencji
Centrum Florencji z zaznaczonymi zabytkami do zobaczenia (żółte gwiazdki).
WOKÓŁ KATEDRY

Idąc z dworca proponuję zajrzeć na plac przy katedrze Santa Maria Novella. Jest on dosłownie przy dworcu. Po nim proponuję iść w kierunku głównego Placu del Duomo i Katedry. Warto pokręcić się w okolicy, by zobaczyć najdroższe butiki światowych marek. To właśnie tam Florencja bardzo przypomina Mediolan. W okolicy katedry można zobaczyć Muzeum Dom Dantego wraz z jego podobizną ułożoną z kostki brukowej lub zgodnie z planem zostawić to na powrót.

PIAZZA DELLA SIGNORA

Idąc dalej w kierunku rzeki  koniecznie trzeba wejść na Piazza della Signoria (atrakcja nr 2 po Duomo i katedrze), by zobaczyć Palazzo Vecchio – dawny ratusz (budynek z wieżą i zegarem), przed jego wejściem 2 rzeźby: kolejna kopia „Dawida” Michała Anioła (po lewej) oraz posąg – Herkulesa i Kaktusa (po prawej). Można za darmo wejść na dziedziniec, by zobaczyć bogato zdobione freski na ścianach. Na placu della Signoria jest także fontanna Neptuna oraz wejście do muzeum Galleria dell’Accademia, gdzie znajduje się oryginał „Dawida”. Kawałeczek za placem znajduje się słomiany targ – Loggia del Mercato Nuovo, a na nim słynny pomnik dzika, którego należy potrzeć, by wrócić ponownie do Florencji.

RZEKA ARNO i PONTE VECCIO

Za Palazzo Vecchio koniecznie idziemy wzdłuż Galerii Uffizi do rzeki, by zobaczyć niezwykłą panoramę oraz najpopularniejszy most – Ponte Veccio. Dawniej był to most rzeźników, od XVI w. most złotników. Zabudowany po obu stronach sklepikami z biżuterią i zegarkami sprawia, że w jego okolicy można najbardziej poczuć klimat renesansowego miasteczka. Dosłownie miałam wrażenie, że widzę jak z małych okienek na poddaszu wyglądają ludzie, w oddali ktoś może chlusnąć z wiadra, przez okna na brukowaną drogą, a do tego wszystkiego w tle powinien przejeżdżać powóz konny (taka moja wyobraźnia).

Ponte Veccio
PLAC MICHAŁA ANIOŁA

Będąc przy moście proponuję przejść nim na drugą stronę, pozwiedzać okoliczne uliczki i dość do Palazzo Pitti, a tym samym rozpocząć drugą część wycieczki. W tej okolicy jest tez nieco taniej, watro zatem zatrzymać się nie tylko na kawę, ale też na lunch. A następnie udać się w kierunku ogrodów różanych i tarasu widokowego (w tym celu trzeba się cofnąć do rzeki). Po pokonaniu wielu schodów znajdziemy się na wzgórzu ze słynną panoramą. Tutaj proponuję mały piknik z własnym prowiantem, gdyż na placu jest jedna kawiarnia, ale często zajęta i domyślam się, że ceny powalają.

KOŚCIÓŁ SAN MINIATO AL MONTE

Po fotach i zachwytach nad widokiem na rzekę Arno, plac Duomo, Katedrę i Palazzo Vecchio warto spojrzeć na kościół, który znajduje się jeszcze nad placem Michała Anioła (z charakterystycznego biało-zielonego marmuru). Jest to kościół San Miniato al Monte, do którego prowadzą liczne schody (podobno zwane schodami Dantego – czyżby tutaj przesiadywał?). Pewnie ze względu na nie jest tam niewielu turystów, ale warto je pokonać, by uniknąć tłumów i zobaczyć kolejną panoramę. Dodatkowo dookoła kościoła są cmentarze, które robią wrażenie.

W oddali kościół San Minato al Monte
SANTA CROCE

Po zwiedzeniu wzgórza czas wrócić do pominiętych zabytków i trzeciej części wycieczki. Musimy cofnąć się do placu i kościoła Santa Croce po drugiej stronie rzeki (tej, gdzie Katedra). Można wybrać most Ponte alle Grazie, by uchwycić pocztówkowy kadr na Ponte Vecchio lub nadrobić jeszcze kawałek, by ostatni raz przejść się mostem złotników. Kościół Santa Croce (na mapie gwiazdka Basilica di Santa Croce di Firenzi) zlokalizowany jest przy ogromnym placu wokół którego jest mnóstwo lokali i kawiarni. Znacznie przyjemniej zatrzymać się tam na przerwę niż na zatłoczonym i ciasnym Duomo.

TRASA NA DWORZEC

Santa Croce to przedostatni zabytek z rozpisanej listy, jednak wracając na dworzec mijamy wszystkie wcześniej odwiedzone miejsca. Można także teraz odwiedzić Muzeum Don Dantego (jeśli nie zdecydowaliście się na to w drodze do). Warto także odbić na Plac Republiki, który wcześniej pominęliśmy, a znajduje się kawałeczek za domem Dantego. Można także zobaczyć Katedrę z innych okolicznych uliczek odbiegających z placu del Duomo i złapać nowe, ciekawe ujęcia.

MUZEA

Główne muzea we Florencji to Museo di Palazzo Vecchio, Palazzo Pitti, Galleria dell’Accademia, Galeria Uffizi, ale jest ich o wiele, wiele więcej. Cała lista TUTAJ. Jednak nie oszukujmy się, nie da się ich zwiedzić w 1 dzień. Dlatego zamiast wydać kilkanaście euro na dowolny wstęp i pospieszne zwiedzanie, lepiej poznać miasto, bo sam spacer pomiędzy wypisanymi miejscami zajmie cały dzień.

Florencja: kawiarnie.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...