Czy ktoś jeszcze pamięta mój zimowy wypad do Berlina? Już trochę czasu minęło od wyjazdu, ale postanowiłam wrzucić wam opis najważniejszych punktów z Berlina. Takich, które można zobaczyć, nawet mając tylko jeden dzień w niemieckiej stolicy. Oto przewodnik na weekend w Berlinie dla początkujących.
MUR BERLIŃSKI
Niby oczywiste, a niekoniecznie. Mur Berliński (względu na jego długość) można zwiedzać w kilku miejscach w mieście. Czasami są to zabytkowe pozostałości, a w innym miejscu muzeum.
POTSDAMER PLATZ
Plac Poczdamski to największy i najnowocześniejszy plac w centralnym Berlinie. Z charakterystycznymi wieżowcami SONY. Przed 1989 rokiem plac został podzielony murem na dwie części. Do dzisiaj przy stacji metra S-Ban o nazwie Berlin Potsdamer Platz stoją pojedyncze segmenty muru. Niczym eksponaty wyróżniają się na tle nowoczesnej zabudowy. Idąc z placu Leipziger Straße, a następnie skręcając w Wilhelmstraße dojdziemy do muzeum The Remains Of Berlin Wall z dobrze zachowaną częścią muru, licznymi fotografiami i odwołaniami do historii.
CHECKPOINT CHARLIE
Będąc w tym miejscu można od razu dojść do Kochstraße, by przy stacji metra U-Ban zwiedzić Checkpoint Charlie. Było to jedno z najpopularniejszych przejść granicznych między Berlinem Zachodnim a NRD. Kontrolowane przez Amerykanów. Służyło ono tylko zagranicznym turystom, nie mogli nim przechodzić Niemcy. Dzisiaj to tylko symboliczna budka graniczna na środku drogi do Muzeum Aliantów zlokalizowanego nieopodal.
HOLOCAUST-MAHNMAL
Mając naprawdę niewiele czasu można od razu z Placu Poczdamskiego udać się w kierunku Bramy, by po drodze zwiedzić Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. To miejsce za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. Koniecznie będąc na weekend w Berlinie, zobaczcie je. To 2711 betonowych bloków różnej wysokości, które tworzą szary labirynt. Pomnik jest bardzo prosty, a jednocześnie budzi grozę. Jest bardzo wymowny i czuję się w tym miejscu szacunek i respekt wobec ofiar, które upamiętnia. Co więcej pod pomnikami znajduje się muzeum (wstęp bezpłatny wejście od Cora-Berliner-Straße, wejście co 30 min).
BRANDENBURGER TOR
Wracając z muzeum koniecznie trzeba zobaczyć jeden z charakterystycznych punktów miasta – Bramę Brandenburską. Symbol pokoju i jedności Niemiec. Przechodząc pod nią warto spojrzeć do góry, by zobaczyć ciekawe zdobienia. Idąc dalej warto udać się do Bundestagu, czyli izby parlamentu niemieckiego.
REICHSTAG
Bardzo efektowna siedziba niemieckiego parlamentu – Bundestagu, czyli potocznie Reichstag jest udostępniony dla zwiedzających. Jednak tylko za wcześniejszą rezerwacją. Do wyboru są trzy rodzaje wizyt: zwiedzanie kopuły, wycieczka z przewodnikiem zakończona zwiedzaniem kopuły, wykłady dla turystów połączone ze zwiedzaniem kopuły. Rezerwacji można dokonać TUTAJ. Warto zrobić rezerwację z kilku tygodniowym wyprzedzeniem, gdyż często wszystkie miejsca są zajęte. Ja próbowałam 3 razy będąc już w Berlinie i za każdym razem się nie udało.
EAST SIDE GALLERY
To z pewnością najbardziej znany fragment muru i jedno z popularniejszych na świecie muzeów na otwartej przestrzeni. Fragment muru o długości 1316 m pokryty jest w całości dziełami artystów z całego świata. Główny ich przekaz to hołd wolności.
Mur znajduje się tuż nad rzeką. Można wysiąść przy stacji metra S- Berlin Ostbahnhof lub z drugiej strony muru przy stacji U-Schlesisches Tor.
KREUTSBERG
Mając nieco więcej czasu warto cofnąć się do dzielnicy Kreutsberg. To oaza hipsterstwa i alternatywnego życia w berlińskim wydaniu. Spacer wzdłuż Oranienstraße i burgery w lokalnej knajpce to obowiązek. Przejdźcie się też na Manteuffelstraß, by podziwiać graffiti. A także warto wysiać na Schlesisches Tor, by pokręcić się w okolicy i zobaczyć kadry z teledysku XXANAXX – Story. Wrażenie zrobi także graffiti, które jest na każdej bramie i murze bez wyjątku.
HELMUT NEWTON FOUNDATION
Dla miłośników fotografii będzie to obowiązkowy punkt na check-liście. To muzeum przedstawiające prace z kolekcji NUDE H.Newtona. Wiele pięknych, kobiecych aktów od lat 70-tych.
Przepiękna ekspozycja i niesamowite miejsce. Wystawa zajmuje dwa piętra, na wyższym znajduje się wiele historycznych i miejskich zdjęć, które nie były dla mnie zachwycające. Niżej są prace z prywatnej kolekcji H.N. Wstęp 10 EUR. Niedaleko Muzeum Fotografii znajduje się C/O Berlin. Nowoczesna galeria fotografii, której motto brzmi: zdjęcia mówią więcej, niż tysiąc słów. Cały czas na mojej liście. Jednak słyszałam wiele rekomendacji, więc jeśli macie czas, to warto zobaczyć.
CO JESZCZE W BERLINIE?
Z popularnych wśród turystów miejsc zostaje jeszcze Alexanderplatz z charakterystyczną wieżą telewizyjną. To duży węzeł komunikacyjny w zachodnim Berlinie. To także centrum zakupowe – będące powodem, dla którego przyjeżdża tam wielu turystów na weekend w Berlinie. Można także odwiedzić Berliner Dom – ogromna ewangelicka katedra w stylu renesansowym. Z licznymi zdobieniami, ogromną kopułą i zielonym placem przed. To miejsce, w którym można odpocząć od tłocznego miasta i pospacerować w pobliskich parkach.
1 DZIEŃ – CO WYBRAĆ?
Jeśli interesuje was wersja minimum, to polecam wybrać Potsdamer Platz jako bazę początkową. Stamtąd do muzeum Holocaust-Mahnmal i spacerkiem do Bramy. Następnie Reichstag (nawet bez zwiedzania wewnątrz). Metrem na Kreutzberg i pieszo do rzeki, a następnie do East Side Gallery. Jeśli śpicie w Berlinie i macie wolne popołudnie, to polecam wybrać jedno z omawianych muzeów fotografii, a następnie miła kolacja. Jeśli nie śpicie i musicie wracać na pociąg czy samolot, to za East Side Gallery jest duży dworzec z kilkunastoma liniami metra, więc na pewno traficie do wybranego miejsca.
Miłego zwiedzania!