Weekend w Berlinie

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Czy ktoś jeszcze pamięta mój zimowy wypad do Berlina? Już trochę czasu minęło od wyjazdu, ale postanowiłam wrzucić wam najważniejsze punkty z Berlina. Takie, które można zobaczyć, nawet mając tylko jeden dzień w niemieckiej stolicy. Przewodnik dla początkujących.

MUR BERLIŃSKI

Niby oczywiste, a niekoniecznie. Ze względu na jego długość jest kilka miejsc w mieście, gdzie możecie oglądać zabytkowe pozostałości.

Mur Berliński Berliner Mauer, East Side Gallery
Mur Berliński Berliner Mauer, East Side Gallery

POTSDAMER PLATZ

Plac Poczdamski to największy i najnowocześniejszy plac w centralnym Berlinie. Z charakterystycznymi wieżowcami SONY. Przed 1989 rokiem plac został podzielony murem na dwie części. Do dzisiaj przy stacji metra S-Ban o nazwie Berlin Potsdamer Platz stoją pojedyncze segmenty muru. Niczym eksponaty wyróżniają się na tle nowoczesnej zabudowy. Idąc z placu Leipziger Straße, a następnie skręcając w Wilhelmstraße dojdziemy do muzeum The Remains Of Berlin Wall z dobrze zachowaną częścią muru, licznymi fotografiami i odwołaniami do historii.

Potsdamer Plac
Plac Poczdamski – fragmenty muru, Berlin

CHECKPOINT CHARLIE

Będąc w tym miejscu można od razu dojść do Kochstraße, by przy stacji metra U-Ban zwiedzić Checkpoint Charlie. Było to jedno z najpopularniejszych przejść granicznych między Berlinem Zachodnim a NRD. Kontrolowane przez Amerykanów. Służyło ono tylko zagranicznym turystom, nie mogli nim przechodzić Niemcy. Dzisiaj to tylko symboliczna budka graniczna na środku drogi do Muzeum Aliantów zlokalizowanym nieopodal.

Berlin

HOLOCAUST-MAHNMAL

Mając naprawdę niewiele czasu można od razu z Placu Poczdamskiego udać się w kierunku Bramy, by po drodze zwiedzić Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. To miejsce za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. To 2711 betonowych bloków różnej wysokości, które tworzą szary labirynt. Pomnik jest bardzo prosty, a jednocześnie budzi grozę. Jest bardzo wymowny i czuję się w tym miejscu szacunek i respekt wobec ofiar, które upamiętnia. Co więcej pod pomnikami znajduje się muzeum (wstęp bezpłatny wejście od Cora-Berliner-Straße, wejście co 30 min).

BRANDENBURGER TOR

Wracając z muzeum koniecznie trzeba zobaczyć jeden z charakterystycznych punktów miasta – Bramę Brandenburską. Symbol pokoju i jedności Niemiec. Przechodząc pod nią warto spojrzeć do góry, by zobaczyć ciekawe zdobienia. Idąc dalej warto udać się do Bundestagu, czyli izby parlamentu niemieckiego.

Brandenburger Tor - Brama Brandenburska
Brandenburger Tor – Brama Brandenburska, Berlin

REICHSTAG

Bardzo efektowna siedziba niemieckiego parlamentu – Bundestagu, czyli potocznie Reichstag jest udostępniony dla zwiedzających. Jednak tylko za wcześniejszą rezerwacją. Do wyboru są trzy rodzaje wizyt: zwiedzanie kopuły, wycieczka z przewodnikiem zakończona zwiedzaniem kopuły, wykłady dla turystów połączone ze zwiedzaniem kopuły. Rezerwacji można dokonać TUTAJ. Warto zrobić rezerwację z kilku tygodniowym wyprzedzeniem, gdyż często wszystkie miejsca są zajęte. Ja próbowałam 3 razy będąc już w Berlinie i za każdym razem się nie udało.

Bardzo efektowna siedziba niemieckiego parlamentu.
Bardzo efektowna siedziba niemieckiego parlamentu – Bundestagu, czyli potocznie Reichstag

EAST SIDE GALLERY

To z pewnością najbardziej znany fragment muru i jedno z popularniejszych na świecie muzeów na otwartej przestrzeni. Fragment muru o długości 1316 m pokryty jest w całości dziełami artystów z całego świata. Główny ich przekaz to hołd wolności.

East Side Gallery
East Side Gallery – UNICEF

Mur znajduje się tuż nad rzeką. Można wysiąść przy stacji metra S- Berlin Ostbahnhof lub z drugiej strony muru przy stacji U-Schlesisches Tor.

East Side Gallery
East Side Gallery

KREUTSBERG

Mając nieco więcej czasu warto cofnąć się do dzielnicy Kreutsberg. To oaza hipsterstwa i alternatywnego życia w berlińskim wydaniu. Spacer wzdłuż Oranienstraße i burgery w lokalnej knajpce to obowiązek. Przejdźcie się też na Manteuffelstraß, by podziwiać graffiti. A także warto wysiać na Schlesisches Tor, by pokręcić się w okolicy i zobaczyć kadry z teledysku XXANAXX – Story. Wrażenie zrobi także graffiti, które jest na każdej bramie i murze bez wyjątku.

HELMUT NEWTON FOUNDATION

Dla miłośników fotografii będzie to obowiązkowy punkt na check-liście. To muzeum przedstawiające prace z kolekcji NUDE H.Newtona. Wiele pięknych, kobiecych aktów od lat 70-tych.

Helmut Newton Foundation - NUDE
Helmut Newton Foundation – NUDE

Przepiękna ekspozycja i niesamowite miejsce. Wystawa zajmuje dwa piętra, na wyższym znajduje się wiele historycznych i miejskich zdjęć, które nie były dla mnie zachwycające. Niżej są prace z prywatnej kolekcji H.N. Wstęp 10 EUR. Niedaleko Muzeum Fotografii znajduje się C/O Berlin. Nowoczesna galeria fotografii, której motto brzmi: zdjęcia mówią więcej, niż tysiąc słów. Cały czas na mojej liście. Jednak słyszałam wiele rekomendacji, więc jeśli macie czas, to warto zobaczyć.

CO JESZCZE W BERLINIE?

Z popularnych wśród turystów miejsc zostaje jeszcze Alexanderplatz z charakterystyczną wieżą telewizyjną. To duży węzeł komunikacyjny w zachodnim Berlinie. To także centrum zakupowe – będące powodem, dla którego przyjeżdża tam wielu turystów. Można także odwiedzić Berliner Dom – ogromna ewangelicka katedra w stylu renesansowym. Z licznymi zdobieniami, ogromną kopułą i zielonym placem przed. To miejsce, w którym można odpocząć od tłocznego miasta i pospacerować w pobliskich parkach.

Berlin – stacja metra

1 DZIEŃ – CO WYBRAĆ?

Jeśli interesuje was wersja minimum, to polecam wybrać Potsdamer Platz jako bazę początkową. Stamtąd do muzeum Holocaust-Mahnmal i spacerkiem do Bramy. Następnie Reichstag (nawet bez zwiedzania wewnątrz). Metrem na Kreutzberg i pieszo do rzeki, a następnie do East Side Gallery. Jeśli śpicie w Berlinie i macie wolne popołudnie, to polecam wybrać jedno z omawianych muzeów fotografii, a następnie miła kolacja. Jeśli nie śpicie i musicie wracać na pociąg czy samolot, to za East Side Gallery jest duży dworzec z kilkunastoma liniami metra, więc na pewno traficie do wybranego miejsca.

Helmut Newton Foundation - Museum Photography, entrance
Helmut Newton Foundation – Museum Photography, entrance

Miłego zwiedzania!

 

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *