KORONA GÓR POLSKI, czyli lożo zdobywców nadchodzę

PODRÓŻNICZY ZBIERACZ

Zawsze myślałam, że mój pierwszy wpis na blogu będzie dotyczył jakiegoś odległego kraju, wolontariatu czy wymarzonej destynacji, jednak postanowiłam napisać, o czymś, co jest mi wyjątkowo bliskie. O górach! A dokładniej o tym, że jestem podróżniczym zbieraczem. Na maksa. I nie chodzi tylko o to, by na ślepo odhaczać i zaliczać kolejne kraje czy atrakcje. W moim małym „zboczeniu” chodzi dokładnie o to, by mieć w głowie cel i do niego dążyć. I idealnie w to założenie wpisuje się Korona Gór Polski.

KORONA GÓR POLSKI, czyli dokładnie co?

Korona Gór Polski to wykaz 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich. By móc tytułować się ZDOBYWCĄ, należy wdrapać się na nie wszystkie. Jednak nie jest to tylko spacerek w tę i z powrotem na kolejne szczyty. To nie usatysfakcjonowałoby zdobywców. Odznakę mogą zdobyć jedynie członkowie Klubu KGP, a wejście na wszystkie szczyty musi zostać udokumentowane. Służy do tego książeczka Korony Gór Polski. To w niej opisuje się trasę, szlaki, jakimi się szło, przełęcze zdobyte po drodze, a na końcu podaje się pasmo górskie oraz nazwę i wysokość szczytu. Na to wszystko na końcu data i ciach pieczątka. No i szczyt zaliczony!

3. Śnieżka - Karkonosze 1602 m.n.p.m.

GDZIE ZNALEŹĆ PIECZĄTKI?

Najczęściej pieczątki znajdują się w schroniskach zlokalizowanych na szczytach górskich lub w ich pobliżu. Np. na Śnieżce nie znajdziemy ich w Obserwatorium Meteorologicznym, a w schronisku znajdującym się paręnaście metrów niżej (no dobra, może trochę więcej). Zdarza się też, że na bardzo turystycznych trasach pieczątki są w okolicznych sklepach z suwenirami, tak jest np. na Górze Żar (nie zalicza się ona do KGP, ale do kilometrówek, ale o tym następnym razem). Są też miejsca, w których zobaczycie niedaleko słupa z tabliczką oznaczającą szczyt, specjalne budki. Przypominają one nieco domki dla ptaków. Są to właśnie kryjówki na pieczątki dla zdobywców.

Malowniczy widok ze szczytu Skrzycznego KGP

CO, JEŚLI NIE MA PIECZĄTKI?

Tak, tak wiem, wiem, już uprzedzam wasze pytania o to, jak udokumentować wejście na szczyt, na którym nie ma nic. Nie ma schroniska, budynku, ani żadnej skrzyneczki, gdzie schowane są pieczątki. Już tłumaczę.

Wiele szczytów, to po prostu głaz z charakterystycznym kółeczkiem, nawet bez tablicy informacyjnej, np. Wysoka w Pieninach. Co wtedy robić? Rozpaczać? Ależ nie! Bierzemy wtedy aparacik, telefon lub cokolwiek mamy i strzelamy sobie przekozacką fotkę na szczycie, która będzie później załączona w dokumentacji korony. Wszystkie dane do książeczki wpisujemy bez zmian. Warto robić fotki na wszystkich szczytach i załączyć komplet zdjęć i mieć też miłą pamiątkę z korony.

Korona Gór Polski zdobywanie szczytu zimą

NO TO TERAZ FORMALNOŚCI

Przyjemniejszą część mamy już za sobą. Pozostają jednak jeszcze formalne obowiązki. Wszyscy miłośnicy gór, którzy chcą zdobyć „blachę”, czyli oficjalną odznakę członka Loży Zdobywców KGP muszą przystąpić do Klubu Zdobywców KGP. Jak to zrobić? Należy ze strony kgp.info.pl pobrać wiosek – zgłoszenie kandydata – link TUTAJ. Uwaga minimalny wiek przystąpienia do klubu to 7 lat. Wypełniony wniosek, nie jest to skomplikowane, gdyż wpisujemy jedynie imię, nazwisko, adres, podpis pod deklaracją. Całość wysyłamy pocztą tradycyjną na adres: Klub Zdobywców Korony Gór Polski, ul. Grochowska 243/245 lok.53, 04-001 Warszawa. I to już prawie wszystko.

JEŚLI NIE WIADOMO, O CO CHODZI, TO…

Niestety wiąże się to również z kosztami. Wysyłając deklarację należy uiścić opłatę członkowską w wysokości 30 zł. Można także wykupić odznakę klubową (to nie blacha korony), której koszt wynosi 14 zł, a jej kupno nie jest obowiązkowe. Należy także zakupić książeczkę KGP w cenie 5 zł oraz uiścić opłatę za przesyłkę zwrotną, tj. 10 zł. Podsumowując pakiet z odznaką członka klubu 59 zł, a bez odznaki 45 zł. Na stronie można znaleźć informację, że termin otrzymania przesyłki zwrotnej (tej z książeczką) wynosi do 21 dni. Zatem jeśli macie już w planach wycieczkę i zdobycie szczytu konkretnego pasma, to lepiej załatwić formalności wcześniej, gdyż szczyty zdobyte bez wpisu do klubu nie są brane pod uwagę.

Korona Gór Polskich WYKAZ SZCZYTÓW

Wszystkie pasma i szczyty, które należy odwiedzić, by zdobyć blachę (od najwyższego, jakoś ta kolejność bardziej do mnie trafia).

Za stroną kgp.amos.waw.pl

 

nr pasmo nazwa wysokość
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Góry Świętokrzyskie
Masyw Ślęży (Przedgórze Sudeckie)
Góry Kaczawskie
Góry Bardzkie
Góry Wałbrzyskie
Góry Opawskie
Beskid Makowski
Góry Stołowe
Beskid Mały
Góry Kamienne
Rudawy Janowickie
Góry Bystrzyckie
Góry Złote
Beskid Niski
Góry Sowie
Pieniny
Góry Orlickie
Góry Bialskie
Góry Izerskie
Beskid Wyspowy
Beskid Śląski
Beskid Sądecki
Gorce
Bieszczady
Masyw  Śnieżnika
Karkonosze
Beskid Żywiecki
Tatry
ŁYSICA
ŚLĘŻA
SKOPIEC
KŁODZKA GÓRA
CHEŁMIEC
BISKUPIA KOPA
LUBOMIR
SZCZELINIEC WIELKI
CZUPEL
WALIGÓRA
SKALNIK
JAGODNA
KOWADŁO
LACKOWA
WIELKA SOWA
WYSOKA
ORLICA
RUDAWIEC
WYSOKA KOPA
MOGIELICA
SKRZYCZNE
RADZIEJOWA
TURBACZ
TARNICA
ŚNIEŻNIK
ŚNIEŻKA
BABIA GÓRA
RYSY
612
718
724
765
869
889
912
919
934
936
945
977
989
997
1015
1050
1084
1112
1126
1170
1257
1262
1310
1346
1425
1602
1725
2499

 

 

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *