Azulejo – CERAMIKA w Portugalii

Azulejo - CERAMIKA w Portugalii

Tak mnie zafascynowały płytki ceramiczne w Faro, że zaczęłam się zastanawiać jaka jest historia azulejo (płytek używanych jako elementów mozaik). W wielu krajach jest ich sporo, ale natężenie zdobnictwa i mozaik wykonanych z płytek w Hiszpanii i Portugalii jest przeogromne. Niczym w tureckich i bliskowschodnich meczetach. No i moje skojarzenie nie było błędne.

Tradycyjna turecka ceramika (fot. pixabay)
MAUROWIE

Okazuje się, że Hiszpania jest kolebką tego typu ceramiki za sprawą wpływów arabskich. A dokładnie Maurów. Wiem, że zdefiniowanie grupy etnicznej może być osobnym wpisem, ba nawet pracą naukową, ale mówiąc bardzo ogólnie i skrótowo: za Maurów w średniowieczu uznawano Arabów mieszkających na Półwyspie Iberyjskim. To dzięki nim i ich wpływom ceramika przybrała kształty mozaik złożonych z małych fragmentów płytek. Należy jednak dodać, że umiejętność wyrabiania ceramiki mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego posiadali już przed ich przebyciem. To połączenie umiejętności Hiszpan z kulturowym dziedzictwem Arabów spowodowało powstanie nowej sztuki.

Z HISZPANII DO PORTUGALII

I tak w XV w. za sprawą króla Portugalii Manuela I Szczęśliwego ten sposób użytkowego i artystycznego zdobnictwa trafił z Hiszpanii o Portugalii. Ówczesny król rezydował w Hiszpanii i zachwycony oglądaną tam ceramiką zapragnął posiadłości ozdobionej na wzór tych hiszpańskich. Po powrocie do ojczyzny zlecił jej budowę i w ten oto sposób sprowadził hiszpańsko-mauretańską sztukę na ziemie portugalskie.

Azulejo - CERAMIKA w Portugalii
Fasada pokryta azulejo (płytkami używanymi jako elementy mozaik, często tworzące spore obrazy), Porto, Portugalia (fot. pixabay)
KOLORYSTYKA

Do XVII wieku płytki miały różnorodną kolorystykę. Najpopularniejsze były żółte, złote, czerwone, brązowe i niebieskie. Jednak pod koniec XVII wieku niebiesko-biała ceramika wyparła inne kolory. Stało się to za sprawą Holendrów, którzy jako pierwsi masowo rozpoczęli produkcję inspirowaną klasyczną porcelaną chińską (właśnie w tych 2 kolorach). Trendy te dość szybko dotarły do Portugalii i do dzisiaj można oglądać przecudowne biało-niebieskie kafle na murach i wewnątrz lokali.

Azulejo - CERAMIKA w Portugalii
Azulejo, Portugalia (fot.pixabay)
Sklep z ceramicznymi pamiątkami, FARO
Azulejo - CERAMIKA w Portugalii
Wnętrze restauracji „2 Irmaos Restaurante” (Praça Ferreira de Almeida 15), FARO
Fragment murów miejskich, FARO

Faro jest małym miasteczkiem, ale nawet w nim można zobaczyć kolorowe płytki niemalże wszędzie. Wyłożone nimi są ściany wewnątrz budynków, fasady, zdobią mury miejskie i tworzą obrazy przedstawiające rozmaite sceny. Tamtejsze płytki to prawdziwe dzieła sztuki, a ich zastosowanie jest przeogromne. Z pewnością ilość ceramiki w Faro nie zszokuje tych, którzy widzieli Porto, Lizbonę czy inne portugalskie miasta znane z tego rodzaju ozdób. Dla mnie jednak Faro i region Algarve był pierwszym kontaktem z Portugalią. I muszę przyznać, że tereny te od razu mnie zachwyciły, a co więcej narobiły apetytu na kolejne odwiedziny Półwyspu Iberyjskiego.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Captcha loading...