ELBLĄG – propozycja na weekend

Czy ktoś z was marzy o zwiedzaniu Elbląga? Ja też nie marzyłam, bo szczerze, to niewiele wiedziałam o tym mieście. Nawet nie spodziewałam się, że ma coś do zaoferowania turystom. Kojarzyłam Kanał Elbląski, ale co można zobaczyć w samym Elblągu? Nie wiedziałam. Jednak pojechałam, zobaczyłam  i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Elbląg na weekend to świetne rozwiązanie!

LOKALIZACJA

Pewnie wiecie, ale dla przypomnienia Elbląg to województwo warmińsko-mazurskie. Miasto znajduje się w odległości zaledwie 50 km od Krynicy Morskiej, a 30 km od Stegny. Stegna – wieś w Polsce, z której można w łatwy sposób dojechać do Elbląga autobusem. Region to Żuławy Wiślane, które swoją drogą są geograficznie bardzo pięknym terenem. Do samego Elbląga można dojechać znad morza, to także dobry pomysł na wycieczkę podczas pobytu nad Zalewem Wiślanym. To ponad 120-tysięczne miasto to także idealny kierunek na weekendowy wypad.

BRAMA TARGOWA

Jeśli wybraliście Elbląg na weekend i zastanawiacie się, gdzie iść na początek. To zdecydowanie wybierzcie Stare Miasto. Starówka w Elblągu jest pięknie odrestaurowana i aż zachęca do spacerów. Na szczególną uwagę zasługuje Brama Targowa będąca fragmentem dawnych, nieistniejących już murów miejskich. Warto nie tylko ją obejrzeć z zewnątrz, ale także wdrapać się na szczyt, by zobaczyć cudowną panoramę starego miasta przez malutkie okienko. Ja byłam zachwycona. U podnóża gotyckiej bramy znajduje się ciekawa rzeźba. To Piekarczyk. I nie chodzi mi o lidera zespołu TSA. Chociaż wstyd się przyznać, że to o nim właśnie pomyślałam. Nie powiem, trochę mnie to zdziwiło, ale bez przesady. Jestem z Jarocina. U nas jest pomnik glana, więc co tam Piekarczyk. Może i być Piekarczyk.

PIEKARCZYK – LEGENDA

Jak się dobrze domyślacie owy Piekarczyk nie ma żadnego związku z muzyką, bo to po prostu czeladnik piekarski. Czym zasłynął? Jak stał się ważny dla Elbląga? Był jedną z osób, dzięki którym udało się powstrzymać atak Krzyżaków w 1521 roku. Mieszczanie chcąc uchronić miasto przed wrogiem zrzucali z wieży na najeźdźców kamienie, gorącą smołę i inne przedmioty, by udaremnić im wjazd i zajęcie miasta. Dlaczego jednak Piekarczyk stał się sławny, skoro walczyło wielu mieszczan? Otóż gdy zbrojne wsparcie krzyżackich sił było tuż przed Bramą Targową, to Piekarczyk swą piekarską łopatą mężnie uderzał w liny trzymające kratę umieszczoną w bramie, aż w końcu je przeciął.  Powalona brama przygniotła Krzyżaków udaremniając im zdobycie Elbląga. Dzięki temu udało się uniknąć najazdu i zniszczenia miasta. Niestety kilka wieków później nie było już tak pięknie.

STARE MIASTO historia Elbląga

Współczesna elbląska starówka to efekt renowacji i odbudowy kamienic zniszczonych po 1945 roku przez Armię Czerwoną. Wiecie, że z cegieł po rozebranych kamienicach w Elblągu odbudowano starówkę w Warszawie? Natomiast w Elblągu z racji zniszczeń sięgających ponad 90% wiele budynków powstało od zera. Przez to spora część zabudowań ma bardzo oryginalne formy. Mimo iż rozmiarem i lokalizacją przypominają dawne domy, to ich elewacje i materiały są bardzo nowoczesne.

STARÓWKA co zobaczyć?

Warto przejść się ulicą Rzeźnicką, by zobaczyć architektoniczne popisy, które moim zdaniem są bardzo trafione i stylowe. Całość wygląda świetnie. Nie jest to słaba kopia tego, co było, a ciekawe nowoczesne wydanie, które nawiązuje do historii. Koniecznie trzeba też przejść się ul. Świętego Ducha. Jest tam Biblioteka Elbląska z 1601 roku! Przyjrzyjcie się dokładnie całemu budynkowi, dość niespotykany jak na siedzibę biblioteki, prawda? Zatem mały spoiler, aktualna siedziba znajduje się w dawnym kościele Świętego Ducha, stąd te gotyckie klimaty przypominające budynki sakralne. I tutaj przechodzimy do atrakcji, która skradła całkowicie moje serce! Do Galerii EL. Można do niej przejść sekretnym przejściem – Ścieżką Kościelną, a dalej zwiedzając ratusz i Stary Rynek dość do Centrum Sztuki EL,

CENTRUM SZTUKI GALERIA EL

Ta galeria wywarła na mnie ogromne wrażenie. Nie chodzi tylko o eksponaty i wystawy, które prezentuje, ale także o sam budynek. Mieści się w dawnym kościele gotyckim pw. Najświętszej Marii Panny (przy ulicy Kuśnierskiej 6). Mój zachwyt spowodowany jest tym,  jak cudowne jest tam wykorzystanie historycznej przestrzeni i połączenie jej z nowoczesnością. Czerwona cegła, gotyckie nawy i sklepienia połączone z ogromnymi metalowymi belkami podtrzymującymi konstrukcję. Do tego dużo szkła i industrialne oświetlenie. Zwykle nie lubię takich ostrych kontrastów, ale tam wygląda to idealnie. Nawet, jeśli nie ma wystawy, która by was powaliła, polecam wybrać się, by zobaczyć to niesamowite wnętrze. Dla mnie to niepozorne muzeum zajmuje jedno z topowych miejsc na liście tego typu atrakcji. Obok takich gigantów jak londyńskie Tate.

WYSPA SPICHRZÓW

Będąc w okolicy Biblioteki lub starówki warto przejść na drugą stronę rzeki Elbląg na tzw. Wyspę Spichrzów. To dawna, nieodrestaurowana część miasta. Pokazuje kontrast między bogatym centrum, a dawnymi kamienicami miejskimi. Klimat zupełnie odmienny od tego na Starym Rynku. Nawet jeśli nie lubicie takich kontrastów, to polecam przejść się nad rzekę lub konkretnie na bulwar Zygmunta Augusta z dwóch powodów. Po pierwsze z Wyspy Spichrzów jest przepiękna panorama na starówkę. Po drugie ciekawe są też mosty, które przecinają rzekę.

MOSTY ZWODZONE W ELBLĄGU

Dwa mosty: Dolny i Górny są nadal czynne i w godzinach nieparzystych w ciągu dnia są otwierane. Można być wtedy świadkiem sceny niczym z reklamy piwa na Ż, gdyż część mostu jest podnoszona, a w jej miejscu przepływają statki. Dodatkowo są zbudowane z ciekawego materiału – z kawałków drewna.

WYCIECZKA ZABYTKOWYM TRAMWAJEM

Jeśli starówka i okoliczne zabytki to dla was za mało, mam jeszcze jedną ciekawą propozycję. W każdą wakacyjną sobotę i niedzielę w Elblągu można zwiedzać miasto zza okna zabytkowego tramwaju linii nr 012. W wagonie czekają na turystów przewodnicy, którzy opowiadają o mijanych miejscach i zabytkach, a także pokazują jak wyglądały przed laty. To miła atrakcja, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Przez całe lato odbywają się także wycieczki w ramach cyklu „Sobota z przewodnikiem”. W te wakacje zostały jeszcze dwa spotkania, w tym najbliższe szlakiem dawnej linii tramwajowej nr 2. Dla miłośników środków komunikacji będzie to nie lada gratka. Szczegóły turystycznych przejazdów oraz wycieczek znajdziecie TUTAJ.

BROWAR GRUPY ŻYWIEC

To w Elblągu znajduję się Browar Grupy Żywiec. Nie jest jednak udostępniany zwiedzającym. To duże centrum dystrybucyjne, które można zobaczyć podczas przejażdżki zabytkowym tramwajem. Chcąc odwiedzić muzeum browaru należy udać się do siedziby głównej w Żywcu.

KANAŁ ELBLĄSKI – rejsy, mapa

A na koniec jeszcze wspomniany przeze mnie Kanał Elbląski. Bardzo popularne rejsy statkiem po trawie, które kilka lat temu zostały uznane za jeden z cudów Polski nie odbywają się w Elblągu! Chociaż nazwa nie jest przypadkowa, bo Kanał Elbląski ma ok 80 km długości i zaczyna się w Elblągu (a kończy w Ostródzie). Chcą jednak zobaczyć, jak statek wypływa z wody i dziarsko przemierza (bo chyba już nie przepływa) trawiaste tereny, trzeba udać się do Buczyńca (pochylnia Buczyniec ok 30 km na południe od Elbląga). Rejs natomiast można rozpocząć w Elblągu przy ul. Wodnej lub w Buczyńcu. Statek odpływa z przystani przy pochylni. Ta atrakcja jeszcze przede mną, ale myślę, że niebawem nadrobię i wtedy koniecznie pojawi się osobny wpis.

Poniżej mapa.Kanał Elbląski rejs

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *