GÓRY ZŁOTE – Jawornik Wielki 872 m.n.p.m.

Góry Złote są lekkie, przyjemne i mało popularne. Czy potrzeba czegoś więcej, by zachęcić was do weekendowej wycieczki w te okolice? Na początku wakacji wybrałam się na Jawornik Wielki i bardzo polecam ten kierunek. To wycieczka na jeden dzień, którą można zacząć w miejscowości Złoty Stok. Jeśli wybieracie się tam na cały weekend, to podpowiem wam też kilka atrakcji w okolicy.

Góry Złote – gdzie to jest?

Jest to pasmo górskie położone w Sudetach Wschodnich. To atrakcyjny region, jeszcze niezadeptany. Jego plusem jest okolica i spora ilość miejsc do zwiedzania, a minusem, to, że nie ma tam wysokich szczytów, jak np. w Karkonoszach. Myślę, że to opcja dla osób, które są w okolicy i chcą spędzić jeden dzień w górach. Może to być także wycieczka weekendowa. Turyści często łączą zdobycie Gór Złotych i Gór Bialskich, ich dwa szczyty, tj. Kowadło i Rudawiec to Korona Gór Polski (jej elementy). By tam się dostać wystarczy dojechać do Kłodzka, a stamtąd do Złotego Stoku.

Trasa na Jawornik Wielki

Szlak nie jest trudny, naprawdę. Wystartować można z samego rynku w Złotym Stoku. Jest tam bezpłatny parking, z którego należy się udać w kierunku ulicy Staszica, po prostu w górę rzeki. Po drodze będziecie mijać Park Linowy Skalisko i tam decydujecie, który szlak wybieracie. Można odbić na zielony lub iść prosto na Pensjonat Złoty Jar, by dość czerwonym na szczyt. Ja w drodze na szczyt szłam zielonym szlakiem, by zejść czerwonym i zatrzymać się na obiad w Złotym Jarze.Trasy na Jawornik Wielki

Jawornik szczyt

Tuż za oznaczeniem szczytu znajduje się wieża widokowa. Warto się na nią wdrapać, bo widok jest piękny. To też łatwy punkt orientacyjny. Będziecie mieć pewność, że szczyt jest właśnie tam.

Dodatkowe trasy

Z Jawornika można się także udać na Borówkową, która jest tuż na granicy polsko-czeskiej. A dalej zielonym szlakiem do Ves Bila Voda, a następnie (również zielonym) do Złotego Stoku. Można także wjechać wyciągiem na Czarną (np. nocując w Stroniach Śląskich) lub udać się jeszcze bardziej na południe i zdobyć Rudawiec i pobliskie Kowadło.

Atrakcje w okolicy

Z kolei przebywając w okolicy koniecznie odwiedźcie Lądek-Zdrój i Zdrój Wojciech. To zaledwie 19 km od Złotego Stoku. Mając trochę więcej czasu zatrzymajcie się w kawiarni w parku zdrojowym. Z kolei chcąc lepiej poznać tę część Dolnego Śląska sprawdźcie wpis Lądek-Zdrój atrakcje w okolicy. Bardzo gorąco polecam też Międzygórze, ale to już nieco dalej, bo 55 km od Złotego Stoku i 26 km od Stroni Śląskich.

Może też ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...